Vláda si vytvára stámiliónový vankúš (Korzár)

 Radovan Ďurana  18.8.2016 vysvetľoval pre Korzár ako môže vláda zmeniť účel použitia rezervy v rozpočte. 

Vláda si vytvára stámiliónový vankúš (Korzár)

 FICO KEDYSI Z REZERVY PRISPEL AJ FITNESKE

Rezerva v rozpočte, ktorá po minulé roky neprekročila desať miliónov eur, má na budúci rok narásť na takmer dvesto miliónov.

BRATISLAVA. Viac ako 192 miliónov eur. Takú veľkú rezervu navrhuje vytvoriť ministerstvo financií. Peniaze by podľa návrhu štátneho rozpočtu mali byť určené na prostriedky Európskej únie a odvody Európskej únii.

Odborníci tvrdia, že štát si chce len vytvoriť vankúš, ktorý nakoniec použije inak. "Len nám teraz nechcú povedať načo," hovorí analytik Iness Radovan Ďurana. Dodáva, že rozpočtovými opatreniami môže vláda bez problémov zmeniť účel použitia peňazí na iný.

Rezerva je rezerva Rezervu si pre Európsku úniu tvorí vláda každý rok. V minulosti bola neporovnateľne nižšia. Na tento rok je výška rezervy 4 milióny eur a v roku 2015 si štát vytvoril rezervu vo výške 10 miliónov eur. "Výšku rezervy nie je možné porovnávať s výškou z minulých rokov, lebo je to rezerva," odpovedal tlačový odbor ministerstva financií na otázku, prečo je vyčlenený balík peňazí na budúci rok vyšší. V podobnom duchu znela aj odpoveď na otázku, na čo by mali byť peniaze využité. "Primárny účel tejto rezervy je zrejmý z názvu samotnej rezervy," povedal. Odborníkom sa takéto zdôvodnenie nepozdáva. Výška odvodov, ktoré Slovensko povinne posiela Európskej únii, je aspoň orientačne už dopredu známa. Rokmi sa príliš menení, rastie len o pár miliónov eur. Na budúci rok sa ich výška odhaduje na približne 840 miliónov eur.

Peniaze na kozmetiku O tom, či sa rezervy využívajú efektívne, vznikli už v minulosti viaceré pochybnosti. Išlo primárne o rezervu premiéra. V budúcom roku má mať výšku 1,5 milióna eur a rezerva vlády má byť vo výške 5 miliónov eur.

Využitie peňazí by malo mať podľa Ivana Šramka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť jasnejšie pravidlá. "Rozhodne by mali byť jasné pravidlá, ako sa majú tieto prostriedky používať," povedal v rozhovore pre SME. V minulosti premiér Robert Fico odmietol zverejniť zoznam dotácií z rezervy.

Vďaka registru zmlúv sa zistilo, že z peňazí (20-tisíc) podporil napríklad aj neziskovú organizáciu blízku doktorovi Pavlovi Kostkovi s masážnymi klinikami. Transparency International Slovensko neskôr zistila, že neziskovka sídli na domácej adrese Kostku a jej riaditeľkou je Slávka Kostková s bydliskom v rovnakom dome.

V roku 2010, ku koncu svojej prvej vlády, prispel 17tisícami eur premiér z rezervy aj fitneske Eve Martinkovej. Tá peniaze mohla využiť, ako chcela. To znamená aj na kaderníka. Peniaze podľa medializovaných informácií dostala na honoráre pre trénera a maséra, špeciálnu stravu, športové a spoločenské oblečenie, ako aj kozmetické úpravy.

Rezerva na prostriedky EÚ sa používa na:
rýchlejšiu realizáciu a väčší počet projektov, ďalšie výdavky súvisiace s financovaním spoločných programov, rezervu na odvody do všeobecného rozpočtu EÚ, bankové poplatky súvisiace s odvodmi do všeobecného rozpočtu EÚ, zefektívnenie systému finančného riadenia fondov EÚ a iných finančných nástrojov. Zdroj - MF SR foto.

Premiér Robert Fico rozdával zo svojej rezervy aj na výstavbu ihrísk.

Michaela Kušnírová
Korzár, 18.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards