Štát vyberá rekordne veľa, aj tak zvýši dane (Korzár)

Denník Korzár uverejnil 16.8.2016 článok rozoberajúci plánované zavedenie nových daní s komentárom a výsledkami uverejnenými v publikácií INESS - Chcete zvyšovať dane?

Štát vyberá rekordne veľa, aj tak zvýši dane (Korzár)

 Od budúceho roka by mala vláda na daniach vybrať o 150 miliónov eur viac, v ďalších rokoch o dvojnásobok.

BRATISLAVA. Daňovo-odvodové príjmy štátu vzrástli v rokoch 2007 až 2014 na Slovensku o 54,5 percenta. V Únii to bolo priemerne 11 percent. "Nikdy som netvrdil, že sme dokonalí a že nerobíme chyby. O jednej veci som presvedčený. Pokiaľ ide o ekonomické a sociálne procesy, táto krajina je spravovaná profesionálne," povedal premiér Robert Fico zo Smeru v utorok.

Odborníci to však vidia inak a pýtajú sa, prečo chce vláda zvyšovať dane aj na budúci rok.

Nové dane? Na daniach by vláda mala na budúci rok vybrať o 150 miliónov eur viac ako tento a v ďalších to má byť dvojnásobok. Môžu za to zmeny v tabakovej dani, špeciálna daň z neživotného poistenia a zvýšenie a predĺženie odvodu, ktorý platia regulované subjekty, ako napríklad elektrárne, plynárne, operátori či pošta. Za týmito číslami primárne nie sú peniaze z eurofondov.

Najviac štát získal z daní a odvodov od domácich. "Najviac sa činili sociálne odvody, ich výber od roku 2007 narástol o 64 percent. Stačilo viac ako o polovicu zmenšiť druhý pilier, zdvihnúť odvody živnostníkov a dohodárov," vysvetľuje v analýze Iness. Štát vybral výrazne viac, ako sám očakával. Dokazuje to aj posledná daňová prognóza, podľa ktorej v roku 2015 vybral štát o 1,28 miliardy eur viac, ako predpokladal. Z lepšieho výberu daní chcel Fico financovať aj vládne sociálne balíčky. Cena za všetky tri je asi 1,45 miliardy eur. Peniaze však podľa ministerstva financií nakoniec vláda minula inak. "Prioritne boli použité na zníženie deficitu verejných financií.Ostatné prostriedky boli použité na financovanie bežných výdavkov," vysvetľuje jeho tlačový odbor. Vláda teda peniaze minula najmä na to, aby sa jej minulý rok podarilo udržať deficit Slovenska na hranici 2,49 percenta. Podľa Eurostatu však napokon skončil na 2,97 percenta. Ak chce vláda v budúcnosti znižovať deficit, podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka sú potrebné ďalšie opatrenia. Záleží však len na vláde, či sa bude snažiť zvyšovať svoje príjmy, alebo škrtať a konsolidovať.

Veľké výdavky Slovensku podľa analýzy Iness rástli v rokoch 2007 až 2015 aj verejné výdavky, a to o 75,8 percenta, čo je najviac z okolitých štátov. Priemer Únie bol 19 percent. "Štát nedokázal ani pod tlakom krízy dostať výdavky pod kontrolu. Plytvanie, neefektívne výdavky s nejasnými cieľmi sú prítomné naprieč výdavkovými kapitolami a ministrami," tvrdí Iness. Naopak, napríklad výdavky na sociálnu politiku, teda na dávky a prídavky pre deti a rodiny sa nezvyšovali od roku 2013. Výška rôznych príspevkov sa odvíja od životnému minima, ktoré je už viac ako tri roky asi 200 eur, pretože nerastú ceny. MICHAELA KUŠNÍROVÁ Slovensko posledné roky výrazne míňa V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie sa výdavky, ako aj príjmy Slovenska zvyšovali najrýchlejšie.

Zmena nominálnych verejných výdavkov medzi rokmi 2007 - 2014 (v %)

Slovensko 56,3 Luxembursko 47,5 Malta 47,3 Bulharsko 47 Estónsko 36,9 Fínsko 36,6 Belgicko 32,6 Cyprus 28,7 Poľsko 28,1 Dánsko 26

Zmena nominálnych verejných príjmov 2007 - 2014 (v %) Slovensko 54,5 Malta 48,5 Luxembursko 38,3 Estónsko 29,3 Belgicko 25,1 Litva 24,4 Bulharsko 24,3 Poľsko 23,3 Rakúsko 21,7 Nemecko 20,2

ZDROJ - INESS, GRAF - SME/MM

Michaela Kušnírová
Korzár, 17.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards