Štát na daniach vyberá rekordne veľa, aj tak ich zvyšuje (Sme)

 Sme uverejnilo 16.8.2016 článok rozoberajúci plánované zavedenie nových daní s komentárom INESS. 

Štát na daniach vyberá rekordne veľa, aj tak ich zvyšuje (Sme)

 Od budúceho roka by mala vláda na daniach vybrať o 150 miliónov eur viac, v ďalších rokoch o dvojnásobok.

BRATISLAVA. Daňovo-odvodové príjmy štátu vzrástli v rokoch 2007 až 2014 na Slovensku o 54,5 percenta. V Únii to bolo priemerne 11 percent.

„Nikdy som netvrdil, že sme dokonalí a že nerobíme chyby. O jednej veci som presvedčený. Pokiaľ ide o ekonomické a sociálne procesy, táto krajina je spravovaná profesionálne. A nevidíme alternatívu k tomuto spôsobu spravovania štátu,“ povedal premiér Robert Fico zo Smeru v utorok na tlačovej besede.
Odborníci to však vidia inak a pýtajú sa, prečo chce vláda zvyšovať dane aj na budúci rok.

Nové dane?
Na daniach by vláda mala na budúci rok vybrať o 150 miliónov eur viac ako tento a v ďalších rokoch to má byť dvojnásobok. Môžu za to zmeny v tabakovej dani, špeciálna daň z neživotného poistenia a zvýšenie a predĺženie odvodu, ktorý platia regulované subjekty, ako napríklad elektrárne, plynárne, operátori či pošta.

Za týmito číslami primárne nie sú peniaze z eurofondov. Najviac štát získal z daní a odvodov, ktoré platia domáci.
„Najviac sa činili sociálne odvody, ich výber od roku 2007 narástol o 64 percent. Stačilo viac ako o polovicu zmenšiť druhý pilier, zdvihnúť odvody živnostníkov a dohodárov,“ vysvetľuje v analýze Iness.
Aj vďaka týmto zmenám sa štátu na daniach a odvodoch darí vyberať výrazne viac, ako sám očakáva. Dokazuje to aj posledná daňová prognóza, podľa ktorej v roku 2015 vybral štát o 1,28 miliardy eur viac ako predpokladal. Pôvodne s nimi teda nerátal ani pri navrhovaní štátneho rozpočtu.

Z lepšieho výberu daní chcel Fico financovať aj vládne sociálne balíčky. Cena za všetky tri je približne 1,45 miliardy eur.
Peniaze však podľa ministerstva financií nakoniec vláda minula inak. „Prioritne boli použité na zníženie deficitu verejných financií, o čom svedčí aj výsledok hospodárenia v roku 2015, keď bol hotovostný schodok oproti plánu nižší o viac ako jednu miliardu eur. Ostatné prostriedky boli použité na financovanie bežných výdavkov,“ vysvetľuje jeho tlačový odbor.
Vláda teda peniaze minula najmä na to, aby sa jej minulý rok podarilo udržať deficit Slovenska na hranici 2,49 percenta. Podľa Eurostatu však napokon skončil na 2,97 percenta. Minister financií Peter Kažimír zo Smeru v tom čase tvrdil, že Eurostat v poslednej chvíli rozhodol, že nezaradí niektoré transakcie do príjmov, čo výsledky hospodárenia zhoršilo.
Ak chce vláda v budúcnosti znižovať deficit, podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka sú potrebné ďalšie opatrenia. Záleží však len na vláde, či bude chcieť cieľ dosiahnuť zvyšovaním svojich príjmov, alebo škrtmi a konsolidáciou.

Veľké výdavky
Slovensku podľa analýzy Iness rástli v rokoch 2007 až 2015 aj verejné výdavky, a to o 75,8 percenta, čo je najviac z okolitých štátov. Priemer Únie bol 19 percent. „Štát nedokázal ani pod tlakom krízy dostať výdavky pod kontrolu. Plytvanie, neefektívne výdavky s nejasnými cieľmi sú prítomné naprieč výdavkovými kapitolami a ministrami,“ tvrdí Iness.
Napríklad výdavky na sociálnu politiku, teda na dávky a prídavky pre deti a rodiny sa nezvyšovali od roku 2013. Výška rôznych príspevkov sa odvíja od životnému minima, ktoré je už viac ako tri roky asi 200 eur, pretože na Slovensku nerastú ceny.

Ministerstvo práce pravidlá na zvyšovanie životného minima meniť neplánuje.

Michaela Kušnírová
Sme, 16.8.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards