Česi bez práce dostanú naše pravidlá (Hospodárske noviny)

 Róbert Chovanculiak 11.8.2016 komentoval podmienenie získavania dávky v hmotnej núdzi odpracovaním pre Hospodárske noviny. 

Česi bez práce dostanú naše pravidlá (Hospodárske noviny)

 Ak chcú dostať dávky v hmotnej núdzi, budú si ich musieť odpracovať. Inak o ne prídu úplne. O takejto zmene uvažujú v susednom Česku. Štát očakáva, že vďaka tejto zmene vráti pracovné návyky dlhodobo nezamestnaným. Niečo podobné funguje aj na Slovensku, no podľa odborníkov majú naše pravidlá svoje "muchy".

Dávky si odpracujú
České ministerstvo práce v súčasnosti eviduje 160-tisíc dlhodobo nezamestnaných. Popri tom, ako poberajú sociálne dávky, môžu aj pracovať, no chýba im na to motivácia. Zmeniť to chce novelou zákona na znovuzavedenie verejnej služby, ktorá je momentálne v českom parlamente. "Verejná služba by mala predstavovať pre ľudí v hmotnej núdzi šancu na zvýšenie príspevku na živobytie," informoval komunikačný odbor českého rezortu práce. Tí, ktorí by sa do práce zapájali aktívne, by mali dávky približne 3 700 korún. Menej usilovní o 1 500 korún menej. Ak by však niekto pracovať odmietol, dávka v hmotnej núdzi by mu bola úplne pozastavená. České ministerstvo práce predpokladá, že takouto formou dokáže priviesť k pracovným návykom aj ľudí, ktorí nepracovali niekoľko rokov.

U nás systém kritizujú
Na Slovensku podobný systém už funguje. "Platí, že občan získa nárok na dávku v hmotnej núdzi, alebo jej časť, len s podmienkou, že bude 32 hodín mesačne vykonávať menšie obecné služby či dobrovoľnícku činnosť," informovala Veronika Husárová z komunikačného odboru ministerstva práce.

Analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak však tvrdí, že nie každý, kto poberá dávky v hmotnej núdzi, si ich aj reálne odpracuje. "V dnešnom systéme takto vznikajú pseudo-zamestnania, kde sa len niekto opiera o lopatu," vysvetlil. Podľa neho by pomohlo, keby sa pri odmeňovaní sledovala aj aktivita pri práci tak, ako je nastavená novela v Česku. O tom, že nie každého možno donútiť pracovať, hovorí aj starosta obce Nováčany v Košickom kraji Ján Štrbík. "Je pravda, že nepracujú všetci rovnako. Ešte sa však nestalo, aby sme u nás niekomu za to stopli dávky," priznal. Podľa analytika Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka je často problém, že o dávkach rozhodujú práve starostovia. "Niektorí sú zasadnutí na ľudí, iní zas dajú podpis každému," myslí si. Súčasný systém ale nie je až taký prísny ani k tým, ktorí nepracujú. "Funguje to tak, že ak je nám nahlásené, že niekto neodpracoval, tak mu stopneme dávku v hmotnej núdzi. U jednotlivca ide o poplatok 61,60 eur. Ostatné dávky, ktoré dostával, mu však zamietnuť nemôžeme, navyše ak pracuje ďalší mesiac, dávka mu je opäť poskytnutá," vysvetlila Jana Lukáčová z ústredia práce.

Dávka ku mzde
Slovenské ministerstvo práce tvrdí, že na znižovanie počtu dlhodobo nezamestnaných má aj ďalšie prostriedky. Opiera sa najmä o osobitný príspevok, na ktorý majú nárok dlhodobo nezamestnaní, ktorí si nájdu prácu s platom do dvojnásobku minimálnej mzdy. Prvý polrok je príspevok vo výške 126,19 eura, nasledujúcich šesť mesiacov je príplatok polovičný. Podľa rezortu si vďaka príspevku našlo za posledný rok prácu 25-tisíc ľudí, stále ich však zostáva dlhodobo bez zamestnania vyše 150-tisíc. Michal Páleník považuje takéto príspevky za potvrdenie zlého sociálneho systému. "Osobitný príspevok je dôkazom toho, že náš sociálny systém je chybný a v niektorých prípadoch sa stáva, že ak sa človek zamestná, tak má nižší príjem, ako keď poberal podporu," vysvetlil.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 11.8.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards