Najstaršia banka sveta sa stala tou najhoršou v Európe (Hospodárske noviny)

 Finweb, finančný web Hospodárskych novín, uverejnil 1.8.2016 článok o problémoch najstaršej banky sveta - Banca Monte Dei Paschi di Siena s komentárom Martina Vlachynského. 

Najstaršia banka sveta sa stala tou najhoršou v Európe (Hospodárske noviny)

 Najstaršia banka sveta Banca Monte Dei Paschi di Siena si po tomto víkende môže pripísať aj ďalšie prvenstvo. Najproblémovejší finančný dom Európy. Teda minimálne z tých, ktoré si vybral na testovanie Európsky úrad pre dohľad nad bankami.

Ten každoročne testuje množstvo inštitúcií, či spĺňajú pravidlá kapitálovej primeranosti. Teda či by im v prípade problémov stačili ich vlastné prostriedky na pokrytie strát. Podľa jeho kritérií sa banky stávajú problémovými, ak pomer vlastného kapitálu k rizikovo váženým aktívam klesol pod 4,5 percenta. Banca Monte Dei Paschi di Siena však tento ukazovateľ nielenže podliezla, ale dostala sa dokonca do mínusu. Podobne ako iné talianske finančné domy aj ju dlhodobo ťažia miliardy nesplácaných pôžičiek. "Tamojší finančný systém je jedným z ťažkých pacientov. Banky sú previazané so štátnym dlhom aj s regionálnou politikou, čo vyústilo do množstva zlých úverov," vysvetľuje Martin Vlachynský, analytik INESS.

Taliani však medzičasom prišli s návrhom, ako banku zachrániť. A to s pomocou niekoľkých veľkých bánk, ale aj amerických investičných fondov. Tie by kúpili časť zlých úverov v hodnote desať miliárd eur. Okrem toho chce tretia najväčšia banka v krajine vydať nové akcie vo výške päť miliárd eur. Talianske ministerstvo financií vyjadrilo spokojnosť, keďže na podporu banky nebude potrebné vynaložiť štátne peniaze. Plánu dala zelenú aj Európska komisia, ktorá uviedla, že je úplne v súlade s pravidlami Únie.

Jozef Ryník,
Hospodárske noviny, 1.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards