Dávok je menej, podvody ostávajú (Hospodárske noviny)

 Róbert Chovanculiak 29.7.2016 kritizoval neadresnosť niektorých sociálnych dávok pre Hospodárske noviny. 

Dávok je menej, podvody ostávajú (Hospodárske noviny)

 Slovenskej ekonomike sa darí, nezamestnanosť klesá. A jedným zo sprievodných javov je aj to, že štátna kasa cíti úľavu.

Na dávkach v hmotnej núdzi, ktorých je každým mesiacom menej, ukazujú štatistiky ústredia práce. Pre porovnanie: v júni tohto roka dostalo takúto dávku približne 106-tisíc ľudí, pred troma rokmi to bolo o takmer 80-tisíc ľudí viac. No aj keď sa dávok rozdáva menej, podvodníkov na dávkach neubúda. Menej dávok totiž podľa hovorkyne Národného inšpektorátu práce Slavěny Vorobelovej neznamená automatický pokles podvodov.

Štát stráca dvakrát
Podvody so sociálnymi dávkami sú najčastejšie späté s čiernou prácou. Ľudia pracujú nelegálne a popritom poberajú od štátu dávky. Štát tak prichádza o peniaze hneď dvájnásobne a to tým, že podvodníkom hradí dávky nezákonne, navyše z čiernej práce nedostane dane. Štatistiky podvodov sa počas posledných rokov veľmi nemenia, ročne ich inšpektorát odkyje len pár desiatok. "Odhaliť čiernu prácu a s ňou spojené aj neoprávnené dávky je náročné. Preto sa nebavíme o krajoch s najväčšou mierou čiernej práce, ale s jej nejúšpešnejším
odhalením," vysvetlila Vorobelová.

Rezort sa zameral na čiernu prácu
Ministerstvo práce tvrdí, že na vyriešenie problému neoprávnených dávok treba vyhrať boj s čiernou prácou. V roku 2013 preto zvýšili sankcie. Firma, ktorá zamestnáva ľudí nelegálne, môže dostať pokutu až vo výške 200-tisíc eur. Rezort práce tvrdí, že sa pritvrdilo aj v samotných kontrolách. Tie sú už robené hocikedy, bez rozdielu, či ide o deň alebo noc. "Kontroly budú naďalej neptretržite pokračovať. Akcie sú priebežne vykonávané viacerými inštitúciami nielen inšpektorátmi práce, ale aj úradmi práce, Policajným zborom, Finančným riaditeľstvom a Sociálnou poisťovňou," povedal minister práce Ján Richter.
Spájanie dávok a čiernej práce oberá o možnosti zamestnania najmä poctivé spoločnosti. Podľa Michala Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov však zneužívanie dávok nesúvisí iba s čiernou prácou. Podľa neho je problém, že súčasný sociálny systém ľudí nemotivuje k zamestnaniu. "Množstvo ľudí využíva kombináciu všetkých dostupných dávok, čo im v niektorých okresoch dokonca stačí na život. Už dlho poukazujeme na to, že je treba otvoriť hlbokú diskusiu o zmenách všetkých dávok. Na každú jednu je treba pozrieť zvlášť a prehodnotiť jej výšku," vysvetlil Hošták.

Zneužíva sa aj inak
Podľa analytika INESS Róberta Chovanculiaka sa dá súčasný sociálny systém ľahko zneužiť. "Vdovy sa účelovo nevydávajú, aby neprišli o vdovský dôchodok, alebo dávka v hmotnej núdzi často nestačí núdznym, ale poberajú ju aj ľudia, ktorí sa vyhábajú exekútorom," vysvetlil. Chovanculiak vidí problém v tom, že dávky nie sú určené iba chudobným. Podľa neho je problém napríklad to, že prídavky na dieťa dostávajú aj rodičia, ktorí zarábajú vysoko nadpriemerné zárobky. Štát minulý rok minul na pomoc v hmotnej núdzi takmer 236 miliónov eur, na podporu rodín odišlo zo štátneho rozpočtu vyše 950 miliónov eur.

Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti si myslí, že štát si boj proti podvodníkom sťažuje sám. Podľa neho je totiž problém, že neexistuje databáza, ktorá by zaznamenávala, akí ľudia poberajú určitý druh dávok. "Keď sa spýtate, koľko ľudí s dávkami má exekúciu, či koľko ľudí nemôže pracovať, lebo sa ich dieťa nezmestilo do škôlky, tak úrady nevedia odpovedať, lebo takéto štatistiky nie sú vedené. Je to však problém, lebo práve na základe toho by sa dalo zistiť, ktoré skupiny ľudí sú tie, ktoré pomoc potrebujú a ktoré pomoc zneužívajú," dodal.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 29.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards