Z rozpočtu EÚ čerpáme už miliardy (TV JOJ)

 Martin Vlachynský komentoval 28.7.2016 efektívnosť eurofondov na Slovensku pre TV JOJ.

Z rozpočtu EÚ čerpáme už miliardy (TV JOJ)

 Výňatok:

Ľuboš Sarnovský, moderátor:
"Od vstupu do Únie Slovensko čelí kritike za to, že z eurofondov čerpá málo prostriedkov. Lenže podľa najnovších údajov je dnes Slovensko tretím najväčším prijímateľom z rozpočtu Únie. Na rozvoji našej krajiny sme len počas minulého roka čerpali tri celé sedem desatín miliardy eur."
Eva Bariová, redaktorka:
"Pri vstupe do Európskej únie sme boli možno hanbliví a možno len neskúsení. Na stole už vtedy ležali miliardy eur a my sme opatrne siahali len po stovkách miliónov. Zlom nastal v roku 2010 a o úspechu možno hovoriť až dnes."
Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR:
"Sme tretí najlepší a prvé je Bulharsko, druhé Maďarsko. Minulý rok Slovensko dostalo z európskeho rozpočtu viac ako tri celé sedem miliardy eur a pritom odviedlo menej ako sedemsto miliónov a to je tak, ako keby každý občan v roku 2015 dostal z európskeho rozpočtu takmer šesťstodeväťdesiat eur."
Ing. Martin Vlachynský, analytik, INESS:
"My nemôžeme povedať, že na Slováka sme dostali XY stoviek eur, pretože reálne nikto tie peniaze samozrejme do ruky nedostane, dostaneme nazad konkrétne projekty."

Dušan Chrenek:
"Desiatky úsekov diaľničnej siete, pribudli nové čističky, kanalizácie, vedecké parky, protipovodňové opatrenia a dosť sa investovalo aj do zamestnanosti. Rekonštrukcia námestí, ďalšie investície išli do vzdelávania."
Ing. Martin Vlachynský:
"Na strane druhej máme projekty aj ako legendárne lavičky v Hnúšti za osemtisíc euro, prípadne menej anekdotické, ale o to drahšie projekty informatizácie, ktoré stáli skutočne stovky miliónov eur a mnohé z nich majú veľmi otáznu hodnotu pre občana, čiže toto v tom hodnotení eurofondov, bohužiaľ, dlhodobo chýba. Alebo odpoveď na otázku, ako efektívne boli použité."

Eva Bariová:
"Zbierať podpisy, či Slováci majú záujem o referendum, v ktorom vyjadria, či sú za alebo proti odchodu Slovenska z Európskej únie, začala nedávno aj Ľudová strana Naše Slovensko."
Ing. Martin Vlachynský:
"Ak by sa uzavreli hranice, ak by sa zabrzdil nejakým významným spôsobom obchod, tak pre otvorenú ekonomiku ako Slovensko by to bol skutočne problém."
Eva Bariová:
"Ak Slovensko v čerpaní eurofondov nepoľaví, rozvoj našej krajiny môže pomerne rýchlo napredovať i naďalej."
Dušan Chrenek:
"2014 - 2020 môže Slovensko mať z Európskych prostriedkov viac ako dvadsať celé tri miliardy eur."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards