Učiteľom možno nečakane pridajú (Hospodárske noviny)

 Róbert Chovanculiak 20.7.2016 komentoval spôsob zvyšovania platov učiteľov pre Hospodárske noviny. 

Učiteľom možno nečakane pridajú (Hospodárske noviny)

 Zvyšovanie platov učiteľov o šesť percent by mohlo byť v najbližšom polroku uskutočnené hneď dvakrát. Okrem už známeho septembrového zvyšovania mzdových taríf sa môžu učiteľské platy zvýšiť aj v januári. Minister školstva Peter Plavčan o tom rokuje s ministerstvom financií.

V rukách rezortu financií
Rezort školstva poukazuje na to, že o učiteľské zvyšovanie platov má veľký záujem, rieši totiž jeden z hlavných problémov vzdelávania na Slovensku. "Môžeme v tejto chvíli potvrdiť, že ministerstvo školstva už iniciovalo rokovania s rezortom financií, aby sa platy v regionálnom a vysokom školstve zvýšili o šesť percent aj v roku 2017," potvrdil komunikačný odbor školského rezortu. Definitívne rozhodnutie má však v rukách ministerstvo financií. Podľa jeho hovorkyne Alexandry Gogovej však ministerstvo financií momentálne rokuje aj so všetkými ostatnými ministerstvami. Témou sú práve potreby a požiadavky na budúcoročný rozpočet. "Nateraz je predčasné hovoriť o detailoch," dodala.

Zavádzajúce priemerné mzdy
Podľa informácií ministerstva školstva dnes priemerný plat slovenského učiteľa predstavuje 997 eur. Dokopy dvanásťpercentné zvýšenie by preto mohlo predstavovať v priemere až 119 eur. Takéto informácie a výpočet priemernej učiteľskej mzdy však tvrdo kritizuje Iniciatíva učiteľov. Podľa nej totiž pri počtoch ignoruje obzvlášť nízke mzdy učiteliek materských škôl. Iniciatíva vypočítala priemernú mzdu učiteľa na 975 eur. Poukazuje pri tom aj na fakt, že medzi platmi pedagógov jednotlivých stupňov škôl existujú až príliš veľké rozdiely. "Platové odlišnosti medzi školami sú veľké. Napríklad rozdiel medzi priemerným učiteľským platom na strednej škole a mzdou na materskej škole predstavuje až 172 eur. My chceme docieliť, aby platy učiteľov boli minimálne na hodnote 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku, ktorá je okolo 900 eur. Niektoré učiteľské platy sú od tejto hodnoty veľmi ďaleko," povedal Vladimír Crmoman z Iniciatívy učiteľov. Tvrdí, že štatistiky celkových priemerných platov sú v školstve zbytočné, okrem iného totiž nesprávne započítavajú aj mzdy riadiacich pracovníkov. Prípadné zvyšovanie miezd v roku 2017 je však podľa neho dobrá správa, napriek tomu je to však stále málo.

Plošné zvyšovanie nemusí zabrať
Zvyšovanie platov považujú za pozitívnu reakciu na nespokojnosť učiteľov aj odborníci. Napriek tomu si myslia, že plošné zvýšenie miezd problémy v školstve len tak nevyrieši. "Takýto spôsob zvyšovania platov nie je odpoveďou na neuspokojivý stav vzdelávania na Slovensku. Potrebujeme sem vniesť motiváciu a viac odmeňovať kvalitných učiteľov, ktorí sa snažia a poskytujú kvalitné a moderné vzdelávanie," povedal analytik INESS Róbert Chovanculiak. Podľa neho sa môžu kvôli plošnému zvyšovaniu miezd zvýšiť napríklad aj dane. V takomto prípade by si síce polepšili učitelia, pribrzdila by sa však ekonomika štátu.

Riešením by mohlo byť zavedenie školských regionálnych platov. Tvrdí to analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Podľa neho by takýto systém bol spravodlivejší, keďže platy podľa mzdových taríf majú iný dosah v hlavnom meste a iný v ďalších kútoch Slovenska. Odvíjať by sa podľa neho mohli podľa priemernej mzdy v kraji. Kým v Bratislave je to momentálne 1 140 eur, v Prešovskom kraji je to o takmer 500 eur menej. "Zvyšovanie platov by malo pri takomto systéme šetrnejší vplyv na štátny rozpočet," dodal Páleník.

Priemerné platy učiteľov
Priemerný plat na materskej škole: 599 eur
Priemerný plat na základnej škole: 740 eur
Priemerný plat na strednej škole: 771 eur
Priemerný plat na vysokej škole 1 153 eur
Priemerný plat vychovávateľov v družine: 601 eur

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 20.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards