Lacnejší Čech ako Slovák (TV Markíza)

Martin Vlachynský sa 5.4.2016 vyjadril pre TV Markíza k stúpajúcim mzdovým nákladom zamestnanca na Slovensku. 

Lacnejší Čech ako Slovák (TV Markíza)

Výňatok:

Patrik Švajda, moderátor:
"Na účte by si tak mohli nájsť viac. Toto sa ale nebude páčiť investorom, ktorí si svoju cieľovú krajinu často vyberali práve pre nízke mzdy" Andrea Mačošková, redaktorka:
"Slovensko má najvyššie náklady na hodinu práce v rámci krajín Vyšehradskej štvorky. Už druhý rok o sebe sme tak od samostatnej republiky porazili doterajšieho lídra - susednú Českú republiku. Kým hodina práce stojí slovenského zamestnávateľa viac ako desať (10,1 €), Česi ostali pod touto hranicou (9,9 €)."
CENA PRÁCE V EURÁCH SR ČR 2008 7,3 9,2 2012 8,9 10,0 2013 9,2 9,8 2014 9,7 9,4 2015 10,1 9,9

Martin Vlachynský, analytik, INESS:
"Pre každého je to pozitívna vec, najmä ak sa teda ten rast ceny práce prejavuje aj v raste čistej mzdy. Jednoducho takýto človek má viac v peňaženke."

Andrea Mačošková:
"Mzdy sa na Slovensku zvyšovali. Za posledných desať rokov sme dosiahli dokonca európsky priemer. Paradoxne, stále nie dostatočne na to, aby sme našincov presvedčili, že doma sa pracovať oplatí."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards