Podnikatelia s lenivosťou

Neexistuje veľa ekonomických vtipov. Jeden z tohto mála znie asi takto: dvaja ekonómovia vojdú do predajne luxusných áut. Keď sa zastavia pri červenom Ferrari, jeden z nich povie: „také auto chcem“; na čo mu druhý odpovie: „očividne nie“. Teraz už asi viete, prečo neexistuje veľa ekonomických vtipov. Pointou vtipu je však jeden zo základných konceptov ekonómie: odhalené (demonštrované) preferencie.

Podnikatelia s lenivosťou
Ekonómovia tvrdia, že preferencie ľudí sú odhaľované, keď títo ľudia konajú a reálne sa rozhodujú. Ak tak chcete skutočne vedieť, čo ľudia chcú, je najlepšie sa pozrieť na to, čo kupujú, alebo čo robia. Nie na to, čo hovoria. Problém však nastáva, keď ľudia tvrdia, že chcú jedno a pritom robia druhé. Ľudia často hovoria, že sa chcú zdravo stravovať, pravidelné cvičiť, zbaviť sa zlozvykov a prestať fajčiť. Keď však príde na lámanie chleba, prepchávajú sa chlebom, ich jedinou fyzickou aktivitou je obchádzanie fitness centra veľkým oblúkom a jediné čo naozaj pravidelne trénujú je fajčenie o závod.
 
Ako to však býva, kde je problém, tam je podnikateľská príležitosť na zisk. Začali sa tak objavovať podnikateľské nápady, ktoré vám pomôžu zviazať svoje budúce, „zlé ja“ a nechať zaň rozhodnúť dnešné, „odhodlané ja“. Inými slovami zúžiť medzeru medzi tým, čo deklarujete a čo robíte. Málo kto o tom vie, ale vďaka takémuto „seba-zväzovaniu“ máme dnes možnosť čítať napr. Chrám matky božej v Paríži. Viktor Hugo totiž trpel problémami, akými trpí väčšina ľudí dnes: robil všetko možné, len nie to, čo mal. Vyriešil to tak, že si kúpil poriadnu zásobu atramentu, obliekol sa len do nočnej košele a všetko ostatné oblečenie si zamkol mimo svoj dosah. Tak mu neostávalo nič iné len denno-denne písať, vďaka čomu napisal 500 stranovú knihu za pár mesiacov a stihol termín jej odovzdania.
 
Ako sme už veľa krát písali na iných miestach, internetová revolúcia zmenila fungovanie rôznych oblastí (zdieľanie, či skladanie sa). A zmenila aj fungovanie zaväzovacích mechanizmov. Napríklad internetová aplikácia Beeminder vám umožní zaznamenávať a štatisticky vyhodnocovať váš progres v rôznych oblastiach (chudnutie, cvičenie, pracovanie, trávenie času na FB, učenie sa atď.), plus vás finančne motivuje k plneniu cieľov. Ak totižto nesplníte svoj cieľ, tak vás to bude stať peniaze, ktoré ste na začiatku „vložili do banku“. Na obdobnom princípe funguje aj Pact, kde môžete ešte navyše zarobiť na tých, ktorí svoje ciele nenaplnia. Takže už nie ste motivovaný len negatívne, ale aj pozitívne – žite zdravo a zarobte na tom! Obe tieto aplikácie sa dajú napojiť  na automatické vyhodnocovacie zariadenia. To, či ste odbehli môže verifikovať pomocou GPS a špeciálnych hodiniek, či aplikácií ako RunKeeper alebo MapMyFitness. Obdobne môžete potvrdzovať vašu účasť v posilňovni a čas, ktorý ste tam strávili. V prípade stravy sa používajú obrázky a fotky s časom a dátumom. Alebo napr. Stickk vám umožňuje si vybrať rozhodcu, ktorý bude kontrolovať, či plníte svoj cieľ.
 
Existuje samozrejme oveľa viac podobných aplikácii a stránok: Na Fatbete sa môžete staviť s vašimi priateľmi, koľko schudnete. WriteOrDie vám začne pomaly mazať vašú prózu, ak dlho nič nenapíšete. Aplikácia Wakenshake, ktorou dokážete vypnúť rano budík, iba ak budete dostatočne dlho triasť mobilom. Alebo dokonca existuje aj skutočný náramok s aplikáciou Pavlok, ktorý vám vyšle elektrický šok, keď nesplníte, čo máte. 
 
Podnikatelia tak znova umožňujú odstraňovať problémy, ktoré sa dnes čoraz častejšie stávajú predmetom paternalistickej politiky štátu – zdravá životospráva. Ak keď tieto aplikácie zatiaľ zachytávajú len zlomok populácie, určite by sa stali populárnejšie, keby štát umožnil cenovú variabilitu pri platení zdravotných odvodov. Tí so zdravým životným štýlom by tak platili menej, ako tí ktorí necvičia, stravujú sa nezdravo a holdujú zlozvykom ako pravidelné fajčenie a pitie alkoholu.
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards