Analýza odhalila, ktoré strany majú najlepší volebný program. Smer prepadol!(Pluska)
Plus jeden deň zverejnil 9.2.2016 článok o analýze ekonomickej časti programov jednotlivych strán, ktorý zrealizoval INESS. Samotnú analýzu si možno pozrieť tu.
Voľby sú už takmer za rohom a jednotliví kandidáti vyložili karty na stôl. Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií porovnal volebné programy strán kandidujúcich do parlamentu a na webe top20.sk zverejnil výsledky. Favorit marcových volieb Smer-SD prepadol na plnej čiare.
Slovensko je podľa INESS-u schopné zaradiť sa medzi dvadsiatku najkonkurencieschopnejších krajín sveta.
„Bez politikov to však nepôjde,“ píše na svojich stránkach inštitút. „Preto sme sa pozreli na ekonomickú časť volebných programov politických strán a vyhodnotili ich opatrenia, ktoré by mohli pomôcť (alebo uškodiť).“
„Hodnotenie politických programov vyžaduje istú mieru zjednodušenia, nadhľadu a vlastnej predstavy o správnom smerovaní inštitucionálneho nastavenia. Boli by sme radi, ak by čitateľ viac pozornosti venoval textom v jednotlivých oblastiach ako samotným známkam,“ uvádza INESS.
Kompletný prehľad aj s textovým hodnotením nájdete na stránke www.top20.sk.
Hodnotenie na základe troch oblastí
Odborníci z INESS vypracovali svoj výskum v súlade s tromi kritériami.
Dane a odvody
Podpora podnikania a zamestnávania
Konsolidácia verejných financií
Celkovo obišla najlepšie liberálna strana SaS, ktorá získala najviac bodov nielen globálne, ale aj za dane a odvody. Na druhom miestne sa umiestnil SKOK! Juraja Miškova a tretiu priečku si medzi sebou delia kresťanskí demokrati z KDH a slovensko-maďarská strana Most-Híd.
Kedysi silné strany ako SNS či SDKÚ dopadli zle, s podstatne nižším hodnotením proti konkurenčným subjektom.
Prehľad prvých piatich miest v hodnotení INESS
Suverénnym „prepadákom“ celého výskumu je Smer – Sociálna demokracia Roberta Fica. Strana prekvapila absenciou volebného programu a zrejme sa spolieha na nehynúcu priazeň Slovákov z minulých volebných období.
„Na oficiálnych stránkach nájdeme len ´Priority programu strany SMER - SD pre roky 2016 – 2020´, ktoré obsahujú presne päť viet v piatich bodoch. Ešte aj tie sa zjavili až 18. januára. Ak sa im podarilo skutočný program niekde ukryť, radi si ho pozrieme,“ komentuje INESS umiestnenie Smeru v rebríčku.