Analýza odhalila, ktoré strany majú najlepší volebný program. Smer prepadol!(Pluska)

Plus jeden deň zverejnil 9.2.2016 článok o analýze ekonomickej časti programov jednotlivych strán, ktorý zrealizoval INESS. Samotnú analýzu si možno pozrieť tu.

Analýza odhalila, ktoré strany majú najlepší volebný program. Smer prepadol!(Pluska)

Voľby sú už takmer za rohom a jednotliví kandidáti vyložili karty na stôl. Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií porovnal volebné programy strán kandidujúcich do parlamentu a na webe top20.sk zverejnil výsledky. Favorit marcových volieb Smer-SD prepadol na plnej čiare.

Slovensko je podľa INESS-u schopné zaradiť sa medzi dvadsiatku najkonkurencieschopnejších krajín sveta.

„Bez politikov to však nepôjde,“ píše na svojich stránkach inštitút. „Preto sme sa pozreli na ekonomickú časť volebných programov politických strán a vyhodnotili ich opatrenia, ktoré by mohli pomôcť (alebo uškodiť).“

„Hodnotenie politických programov vyžaduje istú mieru zjednodušenia, nadhľadu a vlastnej predstavy o správnom smerovaní inštitucionálneho nastavenia. Boli by sme radi, ak by čitateľ viac pozornosti venoval textom v jednotlivých oblastiach ako samotným známkam,“ uvádza INESS.

Kompletný prehľad aj s textovým hodnotením nájdete na stránke www.top20.sk.

Hodnotenie na základe troch oblastí
Odborníci z INESS vypracovali svoj výskum v súlade s tromi kritériami.

Dane a odvody
Podpora podnikania a zamestnávania
Konsolidácia verejných financií
Celkovo obišla najlepšie liberálna strana SaS, ktorá získala najviac bodov nielen globálne, ale aj za dane a odvody. Na druhom miestne sa umiestnil SKOK! Juraja Miškova a tretiu priečku si medzi sebou delia kresťanskí demokrati z KDH a slovensko-maďarská strana Most-Híd.

Kedysi silné strany ako SNS či SDKÚ dopadli zle, s podstatne nižším hodnotením proti konkurenčným subjektom.

Prehľad prvých piatich miest v hodnotení INESS
Suverénnym „prepadákom“ celého výskumu je Smer – Sociálna demokracia Roberta Fica. Strana prekvapila absenciou volebného programu a zrejme sa spolieha na nehynúcu priazeň Slovákov z minulých volebných období.

„Na oficiálnych stránkach nájdeme len ´Priority programu strany SMER - SD pre roky 2016 – 2020´, ktoré obsahujú presne päť viet v piatich bodoch. Ešte aj tie sa zjavili až 18. januára. Ak sa im podarilo skutočný program niekde ukryť, radi si ho pozrieme,“ komentuje INESS umiestnenie Smeru v rebríčku.

Pluska. 9.2.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards