Vláda pýta od štátnych firiem milióny na úpravu Bratislavy (Sme)

Sme zverejnilo 4.2.2016 článok o požiadavke vlády na dodatočné finančne prostriedky od štátnych podnikov na úpravy ciest a chodníkov  v Bratislave pred predsedníctvom EÚ s komentárom Martina Vlachynského. 

Vláda pýta od štátnych firiem milióny na úpravu Bratislavy (Sme)

 Ulice hlavného mesta sa vylepšia vďaka finančným darom štátnych podnikov.

BRATISLAVA. Hlavné mesto Slovenska bude mať o niekoľko mesiacov opravené cesty, chodníky či viac zelene, aby sme sa nemuseli hanbiť pred predstaviteľmi Európskej únie.

V druhom polroku tohto roka bude totiž Slovensko predsedať Únii. Preto štát vyčlenil na úpravu mesta spolu 15 miliónov eur. Peniaze však nepôjdu priamo zo štátneho rozpočtu, štát ich do mesta investuje cez štátne podniky.
Vyplýva to z uznesenia, ktoré vydala vláda približne v polovici decembra 2015. V ňom podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer) nariadil jednotlivých rezortom, aby cez štátne firmy darovali Bratislave peniaze.

Bez vplyvu na rozpočet
Najviac má zaplatiť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý spadá pod ministerstvo hospodárstva. Podnik dá na prípravy mesta 12 miliónov eur.

Ďalších 500-tisíc eur daruje Bratislave Tipos, Slovenská záručná a rozvojová banka dá 200-tisíc eur a napríklad Slovenská pošta, spadajúca pod ministerstvo dopravy, dá na prípravy predsedníctva 30-tisíc eur.
Dôvod, prečo vláda siaha na peniaze štátnych firiem, a nie do rozpočtu, je pravdepodobne ten, aby sa to neodzrkadlilo na hospodárení štátu.

Podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka firmy Tipos, Slovenská pošta a ani SPP nie sú súčasťou verejnej správy z pohľadu verejných financií, čo v praxi znamená, že ich dlhy sa do verejných financií nezapočítavajú.
„Vláda by nemala používať štátne firmy ako svoju kasičku,“ vraví analytik INESS Martin Vlachynský. „Na politickú agendu vrátane vytvorenia potemkinovskej Bratislavy má vláda rozpočet vo výške 16,2 miliardy eur, nemala by náklady schovávať do účtov za plyn, či elektrinu,“ hovorí analytik.
Dodáva, že práve takéto zneužívanie pokladníc štátnych firiem na politické účely je jedným zo zásadných argumentov na odštátnenie týchto podnikov.

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš tvrdí, že v tomto prípade ide o typické výdavky, ktoré by mali byť hradené zo štátneho rozpočtu. Podľa neho presúvanie výdavkov na štátne firmy môže zhoršovať ich finančné zdravie.
„Ak ide o firmy, ktoré sú účtovne mimo okruhu verejných financií, môže byť motívom vlády aj snaha o skrývanie reálnych verejných výdavkov tak, aby sa to neodrazilo vo vyššom deficite aj dlhu štátu,“ hovorí Goliaš.

Nepovedali, prečo
Ministerstvo financií potvrdilo, že s výnimkou Slovenskej konsolidačnej sú všetky štátne firmy, ktoré sú uvedené v uznesení, mimo rozpočtu verejnej správy.
„Napriek tejto skutočnosti ide o spoločnosti s vplyvom štátu, ktorých zisk môže predstavovať príjmy štátneho rozpočtu,“ napísal rezort. Podľa neho v tomto prípade nedochádza k pretečeniu peňazí cez štátny rozpočet, ale „štátne podniky v zmysle uznesenia prispievajú k financovaniu predsedníctva Slovenska“.
Na otázku, prečo ministerstvo financií navrhlo takýto postup financovania a nečerpalo peniaze zo štátneho rozpočtu, rezort neodpovedal.

Z celkového balíka 15 miliónov eur pôjde 14 na projekty v pôsobnosti magistrátu hlavného mesta Slovenska, zvyšný milión je vyčlenený na projekty v mestskej časti Staré Mesto.

Podľa magistrátu majú byť projekty zrealizované do predsedníctva, to sa má začať 1. júla 2016 a bude trvať pol roka. Peniaze chce mesto investovať okrem opráv ciest napríklad aj do opráv kultúrnych pamiatok či na propagačné materiály.

Martina Raábová
Sme, 4.2.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards