Aký je stav v slovenskom zdravotníctve a školstve v porovnaní s inými krajinami (Hospodárske noviny)

Róbert Chovanculiak sa 4.2.2016 vyjadril pre Hospodárske noviny v článku o stave školstva a zdravotníctva.

Aký je stav v slovenskom zdravotníctve a školstve v porovnaní s inými krajinami (Hospodárske noviny)

 

Učitelia a zdravotné sestry sa spojili. Spoločne žiadajú o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Tá sa má podľa nich konečne zaoberať pálčivou situáciou v školstve a zdravotníctve. Štrajkujúcim učiteľom a sestrám, ktoré dali v nemocniciach naprieč Slovenskom hromadne výpovede, však premiér Robert Fico odkázal, že mimoriadna schôdza nemôže priniesť žiadne výsledky, ale len hádku.

 

Do volieb podľa neho totiž vláda spolu s parlamentom neprijme už žiadne rozhodnutia v otázke financovania školstva a platov učiteľov. "Učiteľom sme zvyšovali platy, ak budeme vo vláde aj po marcových voľbách, plánujeme v tom pokračovať, sme ochotní so zástupcami rokovať aj do volieb a sme dôveryhodným partnerom," odkázal učiteľom Fico v rámci finálneho stanoviska vlády.

Štrajkujúcich učiteľov zároveň vyzval, aby sa vrátili späť za katedry a ponúka im možnosť zúčastniť sa na rokovaní o obsahu programového vyhlásenia vlády a národného vzdelávacieho projektu na najbližšie štyri roky. Premiér však podľa člena štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimíra Crmoman bagatelizoval situáciu, odvádzal pozornosť od neplnenia sľubov a uvádzal nepravdivé informácie o štrajku učiteľov.
"Od 25. januára sa do štrajku zapojilo viac ako 14 500 učiteľov vo vyše 950 školách. Bolo neodučených viac ako 300-tisíc vyučovacích hodín a napríklad do živej reťaze sa v 14 mestách Slovenska zapojilo viac ako 10-tisíc učiteľov, rodičov a študentov," povedal Crmoman.
Aký je stav v slovenskom zdravotníctve a školstve v porovnaní s inými krajinami

ŠKOLSTVO
1. Koľko zarába slovenský učiteľ v porovnaní s učiteľmi z iných krajín?
Pedagóg na základnej škole s 15-ročnými skúsenosťami u nás dostane na výplatnej páske podľa údajov OECD 867 eur. Jeho český kolega, s rovnakými skúsenosťami, zarobí mesačne 1 255 eur. Na porovnanie, nemecký učiteľ s rovnakými skúsenosťami dostane viac ako štyritisíc eur.

2. Koľko percent HDP dáva Slovensko z rozpočtu na školstvo v porovnaní s inými krajinami OECD?
V oblasti financovania školstva patrí Slovensko medzi krajiny, ktoré vydávajú nižšie percento HDP na vzdelávanie. Kým drvivá väčšina členských krajín OECD zabezpečila v roku 2012 na vzdelanie viac ako štyri percentá výkonu ekonomiky, Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré na školstvo vydávajú menej, a to okolo 3,5 percenta hrubého domáceho produktu. Viac dali na školstvo všetky ostatné krajiny V4. A napríklad Nóri vynaložili na školstvo 7,7 percenta výkonu ekonomiky. Priemer krajín OECD je pritom 4,8 percent HDP. "Toto porovnanie však môže byť skresľujúce, keďže každá krajina má inú štruktúru HDP a inak veľký verejný sektor," pripomína analytik INESS Róbert Chovanculiak.

3. Akú kvalitu výučby dostávajú slovenskí žiaci v porovnaní so svojimi rovesníkmi v iných krajinách?
Naši žiaci dosiahli podľa najnovších údajov medzinárodného testovania PISA z roku 2012 v priemere vo všetkých troch gramotnostiach (matematická, čitateľská, prírodovedná) významne horšie výsledky, ako je priemer krajín OECD. Za najvýraznejší vplyv, ktorý sa pod takéto výsledky podpísal, sa považuje nepriaznivé sociálne zázemie žiakov. V rámci postojov žiakov ku vzdelávaniu majú mladí Slováci oveľa nižšiu vytrvalosť riešiť zložité problémy, nižšiu otvorenosť riešiť úlohy a aj menšiu vieru vo vlastné schopnosti. Podľa analytičky portálu Nového školstva Zuzany Zimenovej však takéto testovania neodzrkadľujú kvalitu vzdelávania. Výsledky totiž nehovoria o tom, ako sa žiaci zlepšili, zhoršili či ako sa k nim pristupuje.

4. Koľko žiakov pripadá na Slovensku na jedného učiteľa?
Na základných školách na Slovensku pripadá podľa analytika INEKO Mateja Tunegu priemerne deväť žiakov na učiteľa a na stredných školách približne 7,5 žiaka na jedného učiteľa. Podľa štatistík OECD však pripadá na jedného učiteľa 17 žiakov na základnej škole a 13 na strednej. "V tomto ukazovateli sa nevymykáme z priemeru ostatných krajín," povedal Chovanculiak.

ZDRAVOTNÍCTVO
1. Koľko na Slovensku zarába zdravotná sestra v porovnaní so sestrami z iných krajín?
Priemerný plat zdravotnej sestry na Slovensku je podľa rezortu zdravotníctva 922 eur. Zdravotná sestra bez špecializácie zarobí v Česku podľa údajov domáceho ministerstva zdravotníctva priemerne 873 eur, so špecializáciou 1 127 eur. Sestry u nás nie sú spokojné so svojimi platmi a s pracovnými podmienkami, a preto od februára nenastúpilo do práce okolo šesťsto z nich. Prekáža im aj nová legislatíva, ktorá nezohľadňuje napríklad pri ich odmeňovaní roky praxe. Minister zdravotníctva Viliam Čislák podal pre vyjadrenia sestier o ohrození zdravotnej starostlivosti trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy

2. Koľko percent HDP dáva Slovensko z rozpočtu na zdravotníctvo v porovnaní s inými krajinami OECD?
Podľa najnovších štatistík OECD za rok 2013 vyčlenila naša vláda na rezort zdravotníctva 7,6 percenta hrubého domáceho produktu. Česi síce dávajú na zdravotníctvo menej, a to 7,1 percenta, no podľa analytika inštitútu INEKO Petra Goliaša vedia lepšie využiť peniaze. "Česi majú efektívnejšie zdravotníctvo ako my," vysvetľuje Goliaš. Vychádza to aj z štúdie inštitútu, ktorá radí české zdravotníctvo pred Rakúšanov i priemer krajín OECD. Medzi najväčšie problémy slovenského zdravotníctva Goliaš zaraďuje práve našu neefektivitu, zadlžovanie a netransparentnosť. Na porovnanie, Maďari dávajú do zdravotníctva 7,4 percenta výkonu ekonomiky a Poliaci 6,4. Priemer krajín OECD v zabezpečení financií do zdravotníctva je pritom 8,9 percenta.

3. Akú kvalitnú starostlivosť dostávajú slovenskí pacienti v porovnaní s tými v iných krajinách?
Slovensko sa v predminuloročnom rebríčku Európskeho indexu zdravotnej starostlivosti umiestnilo na 20. priečke. Na porovnanie, Česi sú pred nami o päť miest. "Slovensko má priemernú zdravotnú starostlivosť, ktorá stále pripomína starý československý systém," píše v správe vedúca výskumu Arne Bjonberg. Podľa nej by sme mali znížiť korupciu medzi lekármi a zlepšiť rozsah služieb, aby sa zabránilo nerovnomernosti v starostlivosti.

4. Koľko pacientov pripadá na Slovensku na jednu zdravotnú sestru a o aký počet ide v porovnaní s inými krajinami?
Podľa štatistík OECD pripadalo pred tromi rokmi na tisíc obyvateľov 5,9 sestry. Priemer krajín OECD je 8,8. Najväčším počtom zdravotných sestier na tisícku obyvateľov sa môžu chváliť Švajčiari - so 16,6 sestry, a tiež Dáni a Belgičania - rovnako po 15,4 sestry na tisíc obyvateľov. Podľa dostupných informácií má zdravotná sestra počas dennej zmeny na starosti desať pacientov, v nočnej službe pätnásť.

Martina Chudá
Hospodárske noviny, 4.2.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards