Dobehnúť a predbehnúť!

Kedysi koloval vtip: v 50.rokoch mal východný blok za cieľ Ameriku predbehnúť. V 60.rokoch ju mal dobehnúť. A v 70. rokoch – nestratiť z dohľadu!

Dobehnúť a predbehnúť!

 Pikantné je, že zaostávanie centrálne riadených ekonomík niekedy nedokázali uvidieť ani ekonomickí profesori v samotnej Amerike. Priveľa intelektuálnej práce niekedy spôsobí, že človek sa zabudne pozrieť von oknom.

Exemplárny prípad predstavuje napríklad Paul Samuelson. Jeden z najznámejších ekonómov 20. storočia, držiteľ Nobelovej ceny a autor najpopulárnejšej učebnice ekonómie všetkých čias. Práve v tejto knihe sa už vo vydaní z roku 1967 objavuje možnosť, že hrubý národný produkt Sovietskeho zväzu by mohol dobehnúť USA niekde medzi rokmi 1977 - 1995.(O tom, prečo HDP nemusí byť dobrý uazovateľom ekonomického rastu si môžete prečítať tu).  Každé nasledujúce vydanie posúvalo túto prognózu o niečo viac do budúcnosti, až konečne v roku 1985 z učebnice vypadla. Samuelson dostal Nobelovu cenu za ekonómiu práve v roku 1989, keď komunistický systém v Európe kolaboval.

 

Kedy Sovietsky zväz dobehne USA v hrubom národnom produkte? Ilustrácia z učebnice Ekonómia Paula Samuelsona z roku 1961. Obrázok prebratý z blogu Marginal Revolution. Túto, ako aj stovky ďalších zaujímavostí nájdete v knihe Zlé peniaze.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards