Výzva obchodníkom – zverejňujte všetky ceny

Sociálny balíček je kompletný, premiér Fico môže odškrtnúť aj zníženú DPH na potraviny. Urobil to šikovne, získal veľa mediálnej a voličskej muziky za málo peňazí. Ministerstvo financií rozpočtuje výpadok DPH na zhruba 80 mil. eur. Výnos z DPH tak štátu klesne o symbolických 1,5 percenta. Keď pracujete s rozpočtom, v ktorom medziročne majú daňovo-odvodové príjmy narásť o 701 miliónov eur, a vďaka cenovej deflácii nemusíte zvyšovať sociálne dávky, a len symbolicky dôchodky, tak si takúto „stratu“ v prospech voliča s nízkym príjmom môžete ľahko dovoliť.

Výzva obchodníkom – zverejňujte všetky ceny

Prísny analytik by mal byť spokojný. Vláda tým nezvyšuje významne deficit verejných financií a zoznam potravín je úzko definovaný. Aj ekonóm ľavicového think- tanku bude spokojný, veď základné potraviny tvoria veľkú časť spotrebného koša nízkopríjmových skupín, pomôže to hlavne im. To, že to pomôže aj bohatým už nejako vydržíme, však oni dostali 25 % na príjmy. Kto však spokojný nemôže byť? Nechajme bokom poradcov pre zdravú výživu a lekárov, ktorým nie je po chuti podpora masla, či bravčového.

Nespokojný je daňový poplatník, ktorý sa nenecháva opantať hitmi spravodajstva aktualizovaného minútu po minúte. On si totižto veľmi dobre pamätá, že od roku 2011 mu Radičovej, v podstate pravicová vláda, zvýšila DPH z 19 % na 20 % a to na všetky služby a tovary, s výnimkou liekov a kníh. O zvyšovaní DPH sa vtedy viedla intenzívna diskusia. Súčasný premiér Fico so zvýšením nesúhlasil. Niektorí zamestnávatelia zas navrhovali dočasné zvýšenie na 22 %, prípadne 23 %, aby došlo k rýchlejšiemu zníženiu schodku bez zásahov do priamych daní.

Jeden percentuálny bod DPH naviac predstavuje dnes okolo 250 mil. eur v prospech štátneho rozpočtu. Zvýšenie bolo v roku 2011 schválené s podmienkou, že sadzba sa vráti nazad, keď sa podarí stlačiť deficit pod 3 % HDP. Prvýkrát bola podmienka splnená v roku 2013, čo na jar 2014 potvrdil Eurostat, a sadzba mohla od začiatku roka 2015 byť 19 %. To by však nový parlament nemohol zákon pohotovo zmeniť a zachovať 20 %. Je to zaujímavá lekcia do budúcnosti pre všetkých. Ešteže neprešli vtedajšie návrhy na razantnejšie zvýšenie DPH. Dobre myslené podmienky platia obyčajne len pre tých, ktorí si ich schválili. A tak dnes máme aj vyššiu DPH aj vyššiu priamu daň z príjmov právnických osôb.
Občania tak v tomto aj v budúcom roku zaplatia o 500 mil. eur viac. Teda o 420 mil. eur, lebo v budúcom roku dostanú vďaka premiérovej „štedrosti“ 80 mil. eur nazad. V každom ďalšom roku, ak nedôjde k rozšíreniu zníženej sadzby, bude vláda vyberať na DPH o 170 mil. eur viac, táto čiastka bude so zvyšujúcou sa spotrebou rásť.

Ešte som text ani nedopísal, a už počujem kritické hlasy, že obchodníci by nepreniesli celé zníženie DPH do výsledných cien. Osobne sa toho nebojím, konkurencia predajcov zabezpečí zníženie, alebo pomalší budúci rast cien. Ale, aj keby nemalo dôjsť k plnému prenosu – môže takáto výhrada stáť ako argument proti znižovaniu DPH? Nemôže, ostali by sme v situácii, že DPH sa „nesmie“ znižovať, ale len zvyšovať. Niektorí ekonómovia sa snažia navodiť pocit, že ak by nedošlo k plnému poklesu cien, stalo by sa snáď nejaké nešťastie. To ale vôbec nie je pravda, maximálne by nedošlo k naplneniu politických sľubov. Zdroje by ostali súkromnému sektoru, ktorý ich aj vytvoril. Tento rok vláda navyšovala odhad dane z príjmov právnických osôb už dvakrát. Po znížení DPH by musela tretíkrát, lebo tam, kde by nedošlo k poklesu cien, by došlo k rastu ziskovosti. Prípadne by viac zdrojov podporil tvorbu pracovných miest. V konečnom dôsledku by si teda polepšili aj tí, ktorým neklesli ceny v obchode alebo u kaderníka. 

Udalosti posledného týždňa ale ukázali, že vláde enormne záleží na tom, aby sa spotrebitelia dozvedeli, akú „zľavu“ im sociálna vláda vybavila. Vzniklo memorandum podpísané s obchodníkmi, podľa ktorého sa budú zverejňovať dve ceny, tá s pôvodnou sadzbou aj tá aktuálna s nižšou sadzbou. Vyzývame preto obchodníkov, reštaurácie, predajcov, aby uvádzali ceny dve pri všetkých výrobkoch a službách. Jednu so sadzbou 19 % a druhú so sadzbou 20 %. Aby sa spotrebiteľ dozvedel, že nebyť súčasnej vlády, cena televízora za 300 eur bez DPH, je dnes vďaka sociálnej vláde o 3 eurá vyššia. Aby mohli porovnať „Ficovu zľavu“ s „Ficovým zdražením“.

.týždeň, 11.10.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards