Uber nie je taxislužba (.týždeň)

.týždeň zverejnil 28.9.2015 komentár Róberta Chovanculiaka na tému Uber.

Uber nie je taxislužba (.týždeň)

V súčasnosti nadštandardne diskutovaná služba a zdieľaná ekonomika tvoria spoločenský prínos. Prinášajú technologický pokrok i väčšiu možnosť výberu. Nemožno však zabudnúť na tých, ktorých sa to dotýka najviac.

Uber umožňuje ľudom vybrať si zo širšej ponuky služieb a tiež umožňuje nahradiť zastarané regulácie tam, kde skôr škodia ako pomáhajú.

Nahradzuje ich tzv. reputačnými mechanizmami, ktoré umožňujú vybudovať dôveru medzi zákazníkmi a poskytovateľmi služieb aj bez prítomnosti regulácie. Inak povedané, keď nastúpite k Uber vodičovi, je málo pravdepodobné, že absolvoval povinné psychotesty, jeho príčetnosť si však môžete overiť na základe jeho hodnotenia predchádzajúcimi zákazníkmi.

Štát by mal reagovať na Uber dereguláciou prepravy osôb v rámci mesta a nie zregulovaním Ubera na úroveň taxislužby. Problém, ktorý by mal štát riešiť, nie je Uber samotný, ale skôr spôsob, ako kompenzovať súčasných taxikárov, ktorých donútil k zbytočným výdavkom. Táto kompenzácia by však určite nemala isť na úkor spotrebiteľov vo forme štátom garantovaného kartelu a regulovaných cien.

.týždeň, 28.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards