Pošta zvažuje, že vstúpi na burzu (Sme)

Odpredaj podielu cez burzu považujeme za kompromis, ktorý môže priniesť pozitíva v podobe väčšej kontroly verejnosti a vlastníkov, a menšieho politického tlaku, povedal pre denník Sme 25.9.2015 Radovan Ďurana.

Pošta zvažuje, že vstúpi na burzu (Sme)

Burza môže stlmiť politický tlak na poštu, no podľa analytikov tiež môže pritlačiť na vedenie, aby prepúšťalo ľudí.

BRATISLAVA. Vedenie Slovenskej pošty zvažuje, že s časťou akcií podniku sa bude obchodovať na burze. Kúpiť si ich budú môcť okrem bánk či investičných fondov aj drobní investori, teda napríklad občania či menšie firmy.

Takúto predstavu má generálny riaditeľ štátneho poštového operátora Tomáš Drucker. „Je to jeden zo štandardných mechanizmov, ktorý funguje všade na svete,“ povedal pre denník SME.
Štít pred tlakmi politikov

Podľa Druckera ide o model, vďaka ktorému si štát zachová v podniku rozhodujúce slovo, no zvýši jeho dôveryhodnosť a transparentnosť. V burze totiž vidí nástroj, ako poštu ochrániť pred možnými budúcimi politickými tlakmi. „Napríklad burzu voľby nezaujímajú,“ povedal.

Keby sa akcie pošty obchodovali na burze, podnik by podliehal dohľadu Národnej banky Slovenska a musel by zverejňovať veľa podrobností o svojom hospodárení a prevádzke. To by politikom zužovalo priestor na ovplyvňovanie biznisu pošty.

Drucker vylúčil, že by o burze uvažovali, pretože by pošta potrebovala privatizáciu alebo investora.

Proces vstupu pošty na akciovú burzu by sa mohol začať už v krátkom čase. „V roku 2016 by to bolo správne načasovanie, pretože k možnému vstupu na burzu vedie dlhá cesta,“ povedal Drucker.

Analytici hodnotia úvahy pošty skôr pozitívne.

„Nejde o výnimočný krok. Rovnaký postup zvolila aj britská vláda s britskou poštou,“ hovorí analytik spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara.
Pod drobnohľadom

Vedúci analytikov Trim Broker Peter Greguš dodal, že prípadný vstup pošty na burzu by nemusel byť zlý nápad. No len v prípade, že by sa na to firma dostatočne pripravila a investorom by ukázala atraktívny podnikateľský plán do budúcnosti alebo prísľub vyplácania dividend.

Greguš vidí v burze aj nevýhody.

„Jej hospodárenie a rozhodovanie manažmentu by bolo pozorne sledované investormi, čo by mohlo viesť aj k poklesu cien akcií,“ upozorňuje investičný analytik.

Analytik Šimara zas upozorňuje, že investori by mohli manažment dotlačiť aj k nepopulárnym opatreniam. Ako príklad spomína prepúšťanie. Slovenská pošta je dnes druhým najväčším zamestnávateľom v krajine, pracuje pre ňu takmer 14-tisíc ľudí.

Podrobnosti o možnom vstupe pošty na burzu ostávajú neznáme. Drucker naznačuje iba toľko, že na burzu by mohlo ísť päť až desať percent akcií. Záujem o akcie by podľa neho mohli mať penzijné fondy aj občania.

„Treba to pripraviť tak, aby sa dôveryhodnosť neminula a neobrátila v špekuláciu,“ vraví.

Predpokladom podľa Druckera je, aby si pošta vybrala dobrú burzu a dobrých poradcov. O ktorú burzu môže ísť, nespresnil. Podľa Greguša z Trim Broker by najskôr išlo o domáci trh, teda pražskú alebo bratislavskú burzu.
Téma pre novú vládu

Isté je, že o vstupe pošty na burzu nakoniec rozhodne manažment, čo tam nominuje až nová vláda, ktorá vzíde z volieb v marci 2016.

„Nevieme predpovedať rozhodnutia budúcich vlád,“ reagoval na otázky hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Práve pre blížiace sa voľby považujú tému za predčasnú.

Odborníci naopak navrhujú, aby bola vláda odvážnejšia. Ako povedal šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš, vláda by mala poštu sprivatizovať. Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana považuje vstup na burzu za rozumný kompromis.

„Odpredaj podielu cez burzu považujeme za kompromis, ktorý môže priniesť pozitíva v podobe väčšej kontroly verejnosti a vlastníkov, a menšieho politického tlaku,“ myslí si Ďurana.

Ide do nových biznisov

Pošta už nie je iba tradičným poštovým operátorom. Začiatkom roka vstúpila na trh s poistkami, keď od Poštovej banky kúpila podiel v Poisťovni Poštovej banky. Od polovice októbra sa zas chce stať mobilným operátorom.

Podnik predchádza aj výraznou elektronizáciou služieb, ešte tento rok plánuje zrušiť legendárne žlté lístky. Uloženie zásielky na pošte má oznamovať esemeska alebo e-mail.

Marek Poracký

Sme, 25.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards