Gréckeho premiéra čaká boj (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny 17.9.2015 Martin Vlachynský, grécka vláda musí svoju ekonomiku zbaviť ilúzie z rokov 2000 až 2007, keď si Gréci mylne mysleli, že krajina rapídne bohatne a že to tak bude na veky. Potrebné je, samozrejme, aj ozdravenie bankového sektora.

Gréckeho premiéra čaká boj (Hospodárske noviny)

 Už tretíkrát v tomto roku pôjdu grécki občania k hlasovacím urnám. Túto nedeľu si budú voliť nového premiéra a s ním aj vládu, ktorá povedie krízou zmietanú krajinu cestou reforiem a striedmosti. Najvážnejšími kandidátmi na získanie kresla na čele vlády je predseda Syrizy a expremiér Grécka, ktorý podal v polovici augusta demisiu, Alexis Tsipras a predseda opozičnej strany Nová demokracia, Evangelos Meimarakis. Nech však vyhrá ktokoľvek, pred sebou má náročnú úlohu. Bude kormidlovať krajinu, v ktorej nezamestnanosť rastie do rekordných čísel, bankový systém je rozvrátený a na ktorú medzinárodní veritelia tlačia, aby dodržala podmienky stanovené tretím záchranným balíčkom.

Náročné úlohy
Post dočasného ministra krajiny od Tsiprasovej demisie zastáva sudkyňa Vassiliky Thanou, no tú už onedlho nahradí novozvolený kandidát. Nového premiéra, ktorého meno sa dozvieme už v nedeľu, čaká už v októbri prvá previerka týkajúca sa dodržiavania podmienok tretieho záchranného balíka. Bude teda musieť dohliadnuť na rekapitalizáciu bánk, dodržiavanie rozpočtového programu, ale aj na rozsiahlu privatizáciu, ktorá je v gréckej verejnosti nepopulárna. "Rekordne vysoká nezamestnanosť, rozvrátenosť bankového systému po tom, čo v uplynulých mesiacoch kulminoval masívny odlev depozít, odmietavý postoj Nemecka k ďalšiemu odpustenie dlhu, nutnosť plniť tvrdé podmienky dané zahraničnými veriteľmi. Pred všetkými týmito úlohami bude stáť nový premiér," hovorí ekonóm spoločnosti Moody´s Tomáš Holinka. A to všetko bude musieť zvládať na pozadí klesajúceho HDP. Ekonómovia Bloombergu očakávajú, že do konca roka klesne o 1,4 percenta.

Koniec ilúzií
"Grécka vláda musí svoju ekonomiku zbaviť ilúzie z rokov 2000 až 2007, keď si Gréci mylne mysleli, že krajina rapídne bohatne a že to tak bude na veky. Potrebné je, samozrejme, aj ozdravenie bankového sektora," povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský, ktorý dodáva, že práve rekapitalizácia bánk je nevyhnutným krokom novej vlády, pretože každý pokračujúci deň kapitálových kontrol poškodzuje grécku ekonomiku. V rámci záchranného balíka od veriteľov dostalo Grécko na rekapitalizáciu bánk 25 miliárd eur. "Obávam sa však, že pri zachovaní súčasnej veľkosti dlhu je výraznejšie prebudenie krajiny nemožné, bez ohľadu na vôľu a schopnosti novej vlády," myslí si Vlachynský.

Otázkou ostáva, ako sa vláda vyrovná s prepadávajúcou sa ekonomikou a vysokou nezamestnanosťou. "Výsledky prvej a druhej pôžičky ukazujú, že ani Európska únia, Medzinárodný menový fond či Európska centrálna banka nevedia, ako nakopnúť grécku ekonomiku. Kľúč bude asi v dôraze na export a na znížení podielu domáceho dopytu na raste HDP," uvažuje Holinka a dodáva, že orientácia na proexportne založené firmy v súčasnosti, keď dochádza k oživeniu ekonomík eurozóny, by mohla zabrať.

"Potrebujeme investície, ale aj zmenu mentality. Musíme sa naučiť myslieť ako podnikatelia, nie ako služobníci. Musíme tiež vytvoriť prácu na polovičný úväzok, verejnoprospešné práce pre ľudí na dôchodku," myslí si grécka historička a spisovateľka Soti Triantafallou, ktorá vidí dve úrovne problému, a to otázku dlhu a otázku rastu ekonomiky. Tie podľa Triantafallou však nevyrieši žiaden premiér sám, potrebovať bude širší konsenzus, vytvorenie stability a prostredie priateľské pre investície.

Tatiana Tutková

Hospodárske noviny, 17.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards