Čo sa dá stihnúť za šesť minút? Vybaviť človeka na úrade práce (Sme)

Aj tu sa dá diskutovať, či má nezamestnaným hľadať prácu a dávať informácie štátny úrad alebo terénni pracovníci či neziskovky. Nie všetci nezamestnaní hľadajú pomoc u úradníkov, konštatoval pre Sme 1.9.2015 Radovan Ďurana.

Čo sa dá stihnúť za šesť minút? Vybaviť človeka na úrade práce (Sme)

Čím chudobnejší kraj, tým viac úradníkov. Napriek tomu majú na nezamestnaných málo času.

BRATISLAVA. Úrady práce vybavujú nezamestnaných ako na bežiacom páse. Vyplýva to z prepočtov denníka SME, podľa ktorých na jedného úradníka – poradcu pripadá vyše 1500 ľudí mesačne.

Rozhovor s jedným nezamestnaným, ponúknutie voľného miesta či ďalšie poradenstvo sa tak musí zmestiť do niekoľkých minút. Ideálne piatich či šiestich. Analytici hovoria o absurdite a takto nastavené úrady považujú za zbytočné.
Majú iné starosti

Podľa júlových čísel je na Slovensku takmer 352-­tisíc nezamestnaných. Úradníkov, ktorí vedú ich spisy, pomáhajú im pri výbere zamestnania alebo riešia ich problémy pri otváraní živnosti, je 2169.

Títo ľudia sa však nevenujú iba nezamestnaným. Ako spresňuje hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová, takmer dvetisíc z nich pracuje na oddeleniach služieb pre občana.

Sú to centrá, kde riešia človeka a jeho rodinu ako celok. Poradenstvo tu dostávajú nezamestnaní, invalidní, mamičky pri vybavovaní prídavkov, ako aj študenti po ukončení školy.

Poradcov, ktorí prioritne pracujú s nezamestnanými, je 233. „Majú na starosti odborné poradenstvo v oblasti vzdelávania, aktívnych opatrení trhu práce, skupinové aj individuálne poradenstvo. Pracujú aj so zamestnávateľmi,“ vysvetľuje Lukáčová.

Vybavia ich expresne

Denník SME vypočítal, koľko času majú úradníci na nezamestnaných. Do úvahy sme brali iba úradníkov – poradcov. Pri aktuálnej nezamestnanosti musí každý pracovník vybaviť 1500 ľudí mesačne.

V prípade, že by sa nezamestnaným venovali 19 dní mesačne a 7 hodín denne, na jedného človeka by im ostalo necelých šesť minút.

„Nech si každý domyslí, čo sa dá za päť minút stihnúť. Namiesto toho, aby si úradník preštudoval spis, s nezamestnaným sa porozprával, usmernil ho, ukázal mu, ktorá ponuka je preňho vhodná, iba od neho prevezme tlačivo s potvrdením, že si akože hľadal prácu,“ komentuje Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti.

Ministerstvo práce sa k počtu úradníkov nevyjadrilo. Odkázalo nás späť na ústredie práce, podľa ktorého má každý úrad špecifické potreby.

„Má iný typ klientov, regionálne podmienky či počet voľných pracovných miest. Nevylučujeme, že sa na niektorých úradoch posilnia oddelenia služieb občanom a na iných rozhodovacia činnosť,“ uviedla Lukáčová. Ak by podľa nej aj pridali úradníkov, v skutočnosti by ich len presunuli z iných oddelení ústredia.
Ďalších úradníkov netreba

Podľa analytikov je zbytočné, aby sa úradnícky aparát nafukoval. Naopak, pracovníkov by preriedili, lebo ich považujú za zbytočných.

„Pre nezamestnaných je oveľa jednoduchšie nájsť si prácu prostredníctvom iných informačných kanálov, nie cez úrady práce. Redukciou poradcov na úradoch by sa ušetrili peniaze v štátnom rozpočte, ktoré by mohli pomôcť podnikateľom alebo novým zamestnancom,“ vidí riešenie situácie analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Lindák.

Význam poradcov na úradoch práce nevidí ani analytik INESS Radovan Ďurana. Nezamestnaní dnes majú široké možnosti, ako ukázať svoje schopnosti a nájsť si budúceho zamestnávateľa. Pripúšťa však, že v niektorých regiónoch a komunitách stále potrebujú pomoc.

„Aj tu sa dá diskutovať, či má nezamestnaným hľadať prácu a dávať informácie štátny úrad alebo terénni pracovníci či neziskovky. Nie všetci nezamestnaní hľadajú pomoc u úradníkov,“ hovorí Ďurana.

Jana Trebulová

Sme, 1.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards