Minimálna mzda porastie a s ňou aj zdravotné odvody (Sme)

Špeciálne na Slovensku s veľkými regionálnymi rozdielmi predstavuje minimálna mzda kameň na nohe nezamestnaným predovšetkým v strede a na východe Slovenska, povedal pre Sme 24.8.2015 Róbert Chovanculiak.

Minimálna mzda porastie a s ňou aj zdravotné odvody (Sme)

Ľudia s minimálnou mzdou budú zase platiť zdravotné odvody. Odpočítateľná položka na zdravotné odvody sa s minimálnym platom meniť nebude.

BRATISLAVA. Nižšia čistá mzda zamestnancov a vyššie náklady pre firmy. To so sebou prinesie nová výška minimálnej mzdy, ktorá by mala od budúceho roka stúpnuť zo súčasných 380 na 400 eur. Rozhodovať by o tom mala dnes vláda.

Ministerstvo financií totiž neráta s tým, že by s minimálnym platom stúpala aj hranica takzvanej odvodovej odpočítateľnej položky. „Bude platiť v budúcom roku na takých úrovniach ako v súčasnosti a uplatňovať sa bude rovnako ako dnes,“ povedal tlačový odbor rezortu.
Pár eur navyše nebude

Spodná hranica odvodovej úľavy, teda keď firmy a ľudia neplatia žiadne zdravotné odvody, zostane na úrovni 380 eur a nezvýši sa na novú hranicu 400 eur. To znamená, že na rozdiel od súčasnosti budú ľudia s minimálnou mzdou už platiť časť zdravotných odvodov.

Na porovnanie: Ak by sa aj pri novej výške minima neplatilo žiadne poistné, zarobil by každý človek v čistom o dve eurá viac a firmy by mesačne na jednom zamestnancovi ušetrili šesť eur.

Žiadne alebo nižšie zdravotné odvody neplatia ľudia a firmy do príjmu 570 eur. Podľa hovorkyne ministerstva financií Alexandry Gogovej bolo už pri zavádzaní položky deklarované, že sa nebude meniť. „Okrem toho by jej úprava mala negatívny dosah na štátny rozpočet,“ dodala.

Vláda odvodovú úľavu zavádzala, aby zvýšila zamestnanosť na Slovensku. Ako pred dvoma rokmi uviedol Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií, reforma mala zvýšiť záujem o prácu u ľudí s nižšími zručnosťami a v menej rozvinutých regiónoch. Rásť mala aj ponuka práce od firiem.

„Špeciálne na Slovensku s veľkými regionálnymi rozdielmi predstavuje minimálna mzda kameň na nohe nezamestnaným predovšetkým v strede a na východe Slovenska,“ hovorí analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Práve odpočítateľná položka mala tento problém vyriešiť. Chválili ju aj zamestnávatelia. Tvrdili, že práve vďaka nej ich prvýkrát po rokoch zvyšovanie minimálnej mzdy „nezabolí“.
Odporúča nám ju aj OECD

Spoločnosti tvrdia, že pre vyššie minimum sa im zvyšujú náklady, často až nad mieru únosnosti. Odrádza ich to od prijímania nových zamestnancov či motivuje k prepúšťaniu. Zníženie odvodov nám roky odporúčali aj medzinárodné inštitúcie ako OECD.

Odpočítateľná položka mala pomôcť aj ľuďom, vďaka nej majú vyššiu čistú mzdu.

To, že sa bude zase pri minimálnej mzde platiť časť zdravotných odvodov, pocítia podľa odborníkov poľnohospodárske a textilné podniky či služby. Práve v týchto odvetviach pracuje najviac ľudí za minimum. Podľa Rastislava Machunku z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení sa to vo veľkej miere dotkne aj malých firiem a živnostníkov. Obáva sa aj dosahu na zdravotníctvo, ktoré je v súčasnosti v napätej finančnej situácii. Na druhej strane stoja odborári, ktorí tvrdia, že minimálna mzda rastie menej, ako by mohla. Okrem toho je pre ľudí zárukou. Inak by firmy mohli ľuďom za ich prácu platiť napríklad len sto eur.
V Amerike chcú ľudí nahradiť strojmi

Zvyšovanie minimálnej mzdy nie je témou diskusie len na Slovensku. Odborníci sa obávajú najmä jej príliš rýchleho rastu. V Spojených štátoch amerických nedávno prudké zvyšovanie minimálnej mzdy donútilo reštauračné reťazce prepúšťať nekvalifikovaných pracovníkov a nahrádzať ich automatizáciou. Príkladom je reťazec s rýchlym občerstvením Wendy's, ktorý vo svojej štvrťročnej správe informoval, že namiesto ľudí, ktorí sa pre ňu stali príliš drahými, bude viac využívať stroje. Budovať chce napríklad samoobslužné kiosky.

„Viem, že sú ľudia, ktorí si naivne myslia, že tieto mzdy možno jednoducho preniesť do rastu cien. Nemyslím si však, že tomu verí naša obvyklá franšíza,“ povedal šéf Wendy's Emil Brolick pre ekonomický denník The Wall Street Journal.

Michaela Kušnírová

Sme, 24.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards