Vráti sa Tsipras? Syriza môže za najvyšší pád Grécka, problémy nezmiznú (Aktualne.sk)

Grécko do dnešného stavu priviedli svorne politici z oboch brehov, povedal na margo situácie v Grécku pre Aktualne.sk 22.8.2015 Martin Vlachynský.

Vráti sa Tsipras? Syriza môže za najvyšší pád Grécka, problémy nezmiznú (Aktualne.sk)

Koniec drahého experimentu menom Syriza priniesol neistotu, napriek tomu vidia analytici budúcnosť Grécka pozitívne. Ak by sa aj Alexis Tsipras vrátil, mohlo by to dokonca pomôcť. Ešte silnejšia vláda jednej ľavicovej strany – ako ju poznáme na Slovensku – by mohla priniesť stabilitu. Na dlhovej kríze to však nič nemení.

Dobré i zlé správy otriasli Gréckom v jeden deň. Krajina dostala prvú časť z tretieho programu v hodnote 13 miliárd eur, čím sa jej podarilo vyhnúť katastrofe. Ak by následne Európskej centrálnej banke Gréci nezaplatili 3,4 miliardy eur, nastal by pravdepodobne rýchly bankrot – grécke banky sú totiž závislé od núdzových úverov. Ďalšie zatvorenie bánk by nemuseli uniesť ani občania. Na druhej strane však Grécko zasiahla rana neistoty – Tsiprasova demisia.

Tá by mohla znamenať koniec drahého ľavicového experimentu. Podľa analytika Saxo Bank Madsa Koefeda stála vláda Syrizy krajinu 5 percent HDP. Z minuloročnej prognózy 2-percentného rastu sa helénska ekonomika prepadla na mínus 3 percentá rastu HDP. Pád bol vyšší ako počas všetkých predchádzajúcich vlád.

„Faktom však je, že experiment Syrizy vrátil ekonomiku Grécka najmenej o rok dozadu,“ povedal Koefed.

Netreba však viniť len ľavičiarov – ani pravica nie je svätá.

„Grécko do dnešného stavu priviedli svorne politici z oboch brehov,“ hovorí analytik INESS Martin Vlachynský.

Náhly koniec neprekvapil

„Rozhodnutie gréckeho premiéra Tsiprasa podať demisiu nebolo až takým veľkým prekvapením. Šumy o predčasných voľbách totiž svetom kolovali už dlhší čas,“ hovorí analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Podľa nej síce politická nestabilita Grécku neprospeje, no môže z nej byť úžitok. Veľká časť poslancov Syrizy totiž vyjadrovala jasný nesúhlas s krokmi premiéra a reformami. Bez reforiem by neboli európskej peniaze. Na rade sú predčasné voľby.

„Rýchle voľby v Grécku môžu byť cestou k širšej podpore pre program z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), ktorý len nedávno podpísal premiér Alexis Tsipras,“ napísal na Twittri Martin Selmayr, šéf kancelárie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.
Návrat Tsiprasa? Možno

Ako hovorí Ondrová, je veľmi pravdepodobné, že Tsipras sa vráti. Aj keď v januári nastúpil s vyhláseniam proti úsporným opatreniam a následne ich prijal, Gréci si takýto vlastný gól nevšímajú.

„Je totiž pravdepodobné, že ďalšie predčasné voľby opäť vyhrá. Syriza by sa tak očistila od všetkých, ktorí s nimi nesúhlasia. Je predpoklad, že ak by Gréci aj napriek schválenému reformnému balíku dali Tsiprasovi opäť dôveru, bol by schopný vytvoriť stabilnejšiu vládu, ktorá by pridala aj na dôveryhodnosti reforiem,“ vysvetľuje analytička.

Analytik INESS Martin Vlachynský varuje pred horším výsledkom volieb. „Hoci to vyzerá zatiaľ nepravdepodobné, ak by vyhrala strana "rebelov" zo Syrizy, mohli by sme zažiť déja vu z tohtoročného januára, teda odmietnutie dohodnutých opatrení a nové kolo naťahovania sa s veriteľmi,“ hovorí.
Nad trhmi iba mierne zahrmelo

Trhy to zatiaľ tak čierno nevidia. Hoci sa Európa zľakla a výnosy z dlhopisov vzrástli v priemere aj o 50 bázických bodov, euro posilnilo na 1,125 EUR/USD.

„Podobný scenár pokračoval aj dnes ráno, keď dokonca testovalo hodnoty v blízkosti úrovne 1,1300 EUR/USD, čo je zhruba dvojmesačné maximum,“ dodáva Ondrová.

Lepší menový kurz aj podľa analytičky SĽSP Kataríny Muchovej naznačuje, že grécky vývoj nebol vnímaný ako negatívna hrozba. Aj keď je pravda, že ráno po večernej Tsiprasovej demisii zaznamenali svetové trhy pokles – nemecký DAX klesol o 1,3 percenta a britský FTSE o 0,8 percenta.

„Za takouto reakciou však nestojí Grécko, ale skôr správa, ktorá prišla z Číny. Ázijské trhy klesli o 2 - 3 percentá,“ poznamenala Muchová.
Balíček bude, reformy musia byť

V Európskej komisii (EK) zaznel názor, že EÚ sa na záchrannom balíku dohodla s Gréckom, nie s Tsiprasom. Bez ohľadu na vládu, reformy musia aténski politici uviesť do praxe.

„Ďalšia vlna reforiem sa očakáva v októbri a my, samozrejme, budeme veľmi pozorne monitorovať ich implementáciu,“ uviedla hovorkyňa EK Annika Breidthardtová.

Fínsky minister financií Alexander Stubb predpokladá, že dohoda s veriteľmi bude platiť naďalej, vyjadril sa pre noviny Helsingin Sanomat.

Ondrová z Poštovej banky však dodáva, že veritelia síce z požiadaviek nepoľavia, no nestabilita môže skomplikovať ich implementáciu.
Problémy nezmiznú

Ďalšie peniaze z balíčka sú podmienené reformami. Tri miliardy dostane grécka vláda do konca novembra, no na to si už príde posvietiť šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Tá však povedala, že sa nerozhodne skôr, ako v októbri. Teda až po voľbách, príde skontrolovať novú vládu.

Dovtedy však Grécko naďalej ostane krajinou s najväčšou nezamestnanosťou mladých či obrovským dlhom na krku. Rovnako i po voľbách.

„Problémy Grécka nikam nezmiznú,“ povedal fínsky minister Stubb.

Radovan Kopečný

Aktualne.sk, 22.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards