Zlé peniaze – sprievodca krízou

Krízová mozaika ekonóma Juraja Karpiša, v ktorej sa dozviete, kto zapríčinil krízu, či prežije euro a praktické rady, ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom.

 

Zlé peniaze – sprievodca krízou

Juraj Karpiš napísal tučného sprievodcu krízou aj pre neodbornú verejnosť. V knihe hľadá príčiny prečo padli banky a európske štáty si nevedeli požičať.

Poukazuje na slabé miesta fungovania dnešného finančného systému, keď sa možnosť tvoriť peniaze z ničoho zneužíva na sledovanie cieľov politickej triedy a finančníkov. Banky pomáhajú financovať sľuby politikov. Tí im na oplátku pravidelne pomáhajú z problémov za naše peniaze. Po kríze sa ľudia opäť stali rukojemníkmi. Museli sme zaplatiť účty za banky, ktoré sú údajne príliš veľké na to, aby padli.

Dôležitou časťou knihy sú možné budúce scenáre a konkrétne návrhy ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom.

Knihu si môžete objednať na adrese zlepeniaze.eu.

Juraj Karpiš o svojej ceste za knihou Zlé peniaze hovorí:

"V televíznej relácii Pod lampou Štefana Hríba som pravidelne zažíval pocity frustrácie. Ide o rozsiahly diskusný formát, ktorý umožňuje ponoriť sa do témy hlbšie. Napriek tomu som mal neustále pocit, že diskutujúci nie úplne rozumejú, čo sa im snažím o kríze povedať. Chýbalo množstvo súvislostí. Na namaľovanie celého obrazu jednoducho nikdy nebolo dosť času. Televízni diváci sa museli strácať v množstve pre nich neznámych ekonomických pojmov. A to je škoda. Pretože finančný systém je pokazený a ľudia by o tom mali vedieť.

Inak ich čakajú nepríjemné prekvapenia. Dôležitý kontext a najzaujímavejšie udalosti krízy nemožno vtesnať ani do 500-slovných článkov v novinách alebo časopisoch. Pritom z množstva verejných diskusií, prednášok pre študentov či manažérov mi bolo jasné, že veľa ľudí chce o kríze vedieť viac než ploché frázy typu „Zlyhal kapitalizmus“ alebo „môžu za to špekulanti.“ Ľudí som nemohol ani odkázať na kvalitnú sériu článkov alebo knihu. O žiadnej, ktorá by uspokojivo popisovala americkú finančnú a následne európsku dlhovú krízu v slovenčine alebo češtine neviem. Tak som sa ju rozhodol napísať sám.

Štátna centrálna banka je monopolom, ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje náš ekonomický osud. Produkciou peňazí a manipuluje úrok, najdôležitejšiu cenu v ekonomike. Možnosť tvoriť peniaze z ničoho sa zneužíva na sledovanie cieľov politickej triedy a finančníkov. Výmenou za spoluprácu pri prevádzkovaní finančného systému štát okolo bánk stavia ochranný val a pravidelne ich sanuje zo spoločných peňazí. Systém zlých peňazí s núteným obehom k manio-depresívnym ekonomickým cyklom a finančným krízam. Po tej poslednej sa ľudia opäť stali rukojemníkmi. Museli sme zaplatiť účty za banky, ktoré sú údajne príliš veľké na to, aby padli.

Sprievodca  krízou dá aj ekonomickým laikom odpovede na najdôležitejšie krízové otázky. Hľadá príčiny a opisuje priebeh krízy. Odpovedá na otázku, prečo kríza ešte neskončila. Špekuluje nad tým, ako opätovné vytváranie zlých peňazí na oživovanie ekonomiky dopadne. Je písaná s cieľom vysvetliť krízové ekonomické javy alternatívnym spôsobom. Súčasťou sprievodcu krízou je popis dopadov krízy na životy bežných ľudí a príklady, ako sa možno s nimi vysporiadať. Počas práce na knihe som zozbieral celý poklad zaujímavých zdrojov a grafov, ktoré budú voľne dostupné všetkým stránke www.zlepeniaze.eu , kde si možno knihu dopredu, ešte za zvýhodnenú cenu, objednať."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards