Fico láka podnikateľov do regiónov, sľubuje im daňové prázdniny (Sme)

Podľa Martina Vlachynského sa menej rozvinutým regiónom snažili pomôcť viaceré vlády a za šestnásť rokov sa im to veľmi nepodarilo. Tieto regióny potrebujú hlbokú zmenu, povedal pre Sme 4.8.2015 Martin Vlachynský.

Fico láka podnikateľov do regiónov, sľubuje im daňové prázdniny (Sme)

Štát odpustí dane a odvody všetkým, ktorí vo vybraných regiónoch investujú tisíce eur.

BRATISLAVA. Vláda načas odpustí dane a odvody podnikateľom, ktorí rozbehnú biznis v regiónoch s vysokým počtom nezamestnaných.

Takéto daňové prázdniny dostanú, keď investujú aspoň stotisíc eur v okrese s vyše 20-percentnou nezamestnanosťou.

Nové opatrenia navrhuje premiér Robert Fico. Koľko to bude stáť a ktorí podnikatelia si polepšia, zatiaľ nie je jasné.
Na východe Slovenska

„Magickú“ hranicu nezamestnanosti 20 percent, ako ju nazval Fico, podľa neho v januári dosiahne päť okresov – Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Poltár a Kežmarok.

„V týchto okresoch postačí investícia stotisíc eur a okamžite sa spustia rôzne stimuly. Napríklad daňové a odvodové prázdniny či príspevky na pracovné miesta,“ vyhlásil Fico.

Nevylúčil, že limit bude nakoniec ešte nižší a postačí investícia v okrese s 18- či 17-percentnou nezamestnanosťou. „Vtedy by sa pomoc týkala viacerých okresov,“ uviedol premiér.

Smer plánuje, že podnikateľom v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou bude preplácať náklady na cestovanie pre zamestnancov.

Podrobnosti chce Fico doriešiť so starostami a podnikateľmi z týchto regiónov, stretnúť sa s nimi chce o dva týždne. Nové pravidlá pre stimuly by mali platiť od decembra.
Minie sa účinku?

Fico nespresnil, aká suma bude vyčlenená na odpúšťanie daní či odvodov. Jasné nie je ani to, či ich bude odpúšťať novým, alebo aj súčasným podnikateľom. Vysvetliť to má až po stretnutí so starostami.

Podľa analytikov je stotisícová investícia taká nízka, že ju môže dosiahnuť prakticky ktokoľvek. Stačí, aby si do firmy kúpil napríklad nové stroje a hneď dostane úľavy.

„Peniaze môžu minúť bez toho, aby vytvorili pracovné miesta a aby to prinieslo reálny osoh,“ vraví Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka.

Nové opatrenie podľa neho nerieši príčiny nezamestnanosti, ktorými sú zlá infraštruktúra, odchod mladých či vysoké odvody. Riešia sa iba dôsledky, myslí si Reguli.
Čo by bolo lepšie

Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského sa menej rozvinutým regiónom snažili pomôcť viaceré vlády.

„Za šestnásť rokov sa im to veľmi nepodarilo. Tieto regióny potrebujú hlbokú zmenu,“ hovorí Vlachynský.

Podľa neho by pomohla odlišná minimálna mzda pre zaostalé okresy, ako aj zníženie odvodov pre ľudí s nízkou kvalifikáciou. Navrhnuté investičné stimuly nepovažuje za riešenie.

Analytici tiež varujú, že nová schéma pomoci sa môže aj zneužívať: podnikateľ presunie prevádzku do vedľajšieho okresu, aby ušetril na daniach a odvodoch.

Podľa Ľuboša Vanča, partnera audítorskej spoločnosti KPMG, by štát aspoň videl, že zmeny fungujú a mohol by ich rozšíriť na ďalšie okresy.

Jana Trebulová

Sme, 4.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards