Gréci atakovali svoje banky (Finweb)

ECB opäť začala gréckym bankám zvyšovať núdzovú likviditu, takže momentálne sú schopné čeliť aj pokračujúcim výberom peňazí, vysvetlil pre Finweb 21.7.2015 Martin Vlachynský.

Gréci atakovali svoje banky (Finweb)

"Odteraz budem môcť opäť platiť účty, keďže nemám telefón ani internet banking," hovorí 60-ročná Grékyňa Diana Sotiropoulou. Bývalá majiteľka reštaurácie na dôchodku čakala pred bankou neďaleko Atén, aby mohla prevodom zaplatiť účet. "Predtým som si musela ísť vystáť rad na bankomat štyri dni za sebou, aby som nazbierala potrebných 240 eur," pokračuje dôchodkyňa.

Stále s obmedzením
Grécke banky sa v pondelok o ôsmej hodine otvorili po troch týždňoch. Už pred oficiálnym otvorením dverí sa pred nimi tvorili dlhé rady. Ľudia si čakanie na svoje peniaze krátili čítaním novín. A napriek tomu, že banky sa opäť otvorili, niektoré obmedzenia naďalej platia. Dosiaľ si Gréci mohli každý deň vybrať z bankomatu 60 eur. Po novom by to malo byť 420 eur týždenne. Aj to až od budúceho týždňa, pre tento je limit nastavený na 300 eur.

Týždenný limit tak zostane nezmenený, len si ho ľudia budú môcť vybrať naraz. "Zároveň naďalej ostávajú v platnosti capital controls, teda obmedzenia na prevody peňazí do zahraničia," vysvetľuje analytik Sberbank Vladimír Vaňo.

Šéfka Gréckej bankovej asociácie Louka Katseli vyzvala klientov, aby svoje úspory z bánk nevyberali, ale, naopak, vkladali. "Ak vezmeme naše peniaze z osobných trezorov a domov, kde nie sú bezpečné, a uložíme do bánk, posilníme tak likviditu," uviedla Louka Katseli. Tej musela pomôcť aj Európa. "ECB opäť začala gréckym bankám zvyšovať núdzovú likviditu, takže momentálne sú schopné čeliť aj pokračujúcim výberom peňazí," vysvetľuje analytik INESS Martin Vlachynský. Len od decembra si totiž Gréci z finančných domov vybrali okolo 40 miliárd eur.

Vyššie dane
Ľudia stratili v banky dôveru a navyše peniaze budú teraz potrebovať. V krajine odvčera platí vyššia daň na potraviny i služby od cukru, kakaa, mäsa, toaletného papiera až po taxíky a pohreby. "Ľudia sú z toho sklamaní a frustrovaní. Nové reformy povedú do recesie," myslí si analytik z gréckeho denníka Eleftherotypia Kostas Kalloniatis. Na druhej strane, aby táto pilulka bola pre Grékov trochu menej horká, daň z liekov, kníh a novín klesla zo 6,5 percenta na 6 percent. Ide o prvé kolo reforiem, ktoré musela krajina prijať, ak sa chcela uchádzať o tretí program núdzovej pomoci.

Krajina balansuje na pokraji bankrotu a ešte len včera dostala sedemmiliardový preklenovací úver. A ten hneď poputuje na splátky. Atény museli včera splatiť Európskej centrálnej banke istinu dlhu a úroky v sume 4,2 miliardy eur. Zvyšok použijú na omeškané splátky Medzinárodnému menovému fondu a súkromným veriteľom. Krajina potrebovala tento rýchly úver, lebo rokovania o ďalšej pomoci sa môžu podľa odhadov pretiahnuť až na štyri týždne.

Ešte predtým však Gréci budú musieť v stredu prijať druhý balíček nepopulárnych reforiem. "Ďalšie kroky zrejme pôjdu v súlade s dohodou s medzinárodnými veriteľmi, ale ich presadzovanie v parlamente v Aténach, ako ukazuje politická realita, nemusí byť také jednoduché," dodáva analytik ČSOB Marek Gábriš.

Tatiana Jurašková

Finweb, 21.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards