Gréci konečne sľúbili tvrdé škrty: Jeden podstatný bod ale v návrhu chýba... (Nový čas)

Martin Vlachynský komentoval pre Nový čas 11.7.2015 situáciu v Grécku: Európa vystrašená možnosťou Grexitu sa asi dohodne na ďalšom balíku. Je to absurdný obrat. To, čo Gréci v referende odmietli, teraz navrhla grécka vláda oveľa prísnejšie. Chýba zásadný bod, čo s celkovým dlhom. Ak dostanú 53,5 miliardy, mali by si pokryť splátky veriteľom do roku 2022. Až potom začnú splácať dlh z eurovalu. Ekonomika je však v katastrofálnom stave. Neviem si predstaviť veľkého investora, ktorý by išiel do Grécka. Z dlhodobého hľadiska to nič nerieši, problémy odsunú.

Gréci konečne sľúbili tvrdé škrty: Jeden podstatný bod ale v návrhu chýba... (Nový čas)

A je to vonku! Európa už pozná návrh opatrení, ktorými chce grécky premiér Alexis Tsipras (41) zachrániť svoju krajinu.

Napriek tomu, že južania v referende reformy odmietli, teraz ich čakajú oveľa drsnejšie škrty. Ani to však nemusí presvedčiť veriteľov a lídrov EÚ cez víkend. Tsipras žiada 53,5 miliardy eur, ale Gréci si utiahnu opasky len za 12 miliárd. Ak im neodpustia aj časť dlhu, Grécko padne. Tsipras reformy v piatok obhajoval v gréckom parlamente. Ešte predtým ich poslal do Bruselu. Podľa viacerých zdrojov je plán škrtov oveľa tvrdší než ten, ktorý Gréci v referende odmietli.

Južania tvrdia, že týmito návrhmi ich krajina ušetrí 12 miliárd eur. Grécko však žiada 53,5 miliardy eur z eurovalu. Základnou otázkou ostáva grécky dlh, či sa im časť odpíše, alebo nie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovala, že Grécko nemôže dostať žiadne nové odpustenie dlhu. Rovnako striktne sa vyjadruje aj slovenský premiér Robert Fico.

Minister financií Peter Kažimír vidí v prístupe Grécka pokrok, no nevie či dostatočný. „Jeden sa nestačí čudovať, ako rýchlo sa z húsenice stane motýľ,“ uviedol minister. Včera napoludnie sa ku gréckemu návrhu stretli veritelia - predstavitelia Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Výsledok rokovaní do uzávierky jasný nebol.

Grécke uťahovanie opaskov

    DPH sa zvýši z 13 % na 23 % pre reštaurácie, hotely, dopravu a súkromné zdravotníctvo
    DPH na potraviny, vodu a energie zostáva 13 %, na knihy, lieky a kultúru 6 %
    DPH na luxus sa zvýši z 10 % na 13 %
    firemná daň sa zvýši z 26 % na 28 %
    odchod do dôchodku sa od októbra tohto roka posúva na 67 rokov
    škrty výdavkov armády (2015: o 100 mil. €, 2016: o 200 mil. €)
    poľnohospodári bez dotácií na palivo
    privatizácia (rozvodné siete, prístavy Pireus a Solún, menšie letiská)

Analytik: Problém sa len odsunie

Martin Vlachynský, INESS

- Európa vystrašená možnosťou Grexitu sa asi dohodne na ďalšom balíku. Je to absurdný obrat. To, čo Gréci v referende odmietli, teraz navrhla grécka vláda oveľa prísnejšie. Chýba zásadný bod, čo s celkovým dlhom. Ak dostanú 53,5 miliardy, mali by si pokryť splátky veriteľom do roku 2022. Až potom začnú splácať dlh z eurovalu. Ekonomika je však v katastrofálnom stave. Neviem si predstaviť veľkého investora, ktorý by išiel do Grécka. Z dlhodobého hľadiska to nič nerieši, problémy odsunú.

Nový čas, 11.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards