Gréci dostanú peniaze za rýchle reformy (Finweb)

Napríklad dlh voči Medzinárodnému menovému fondu je takmer nedotknuteľný. Rovnako bude problém reštrukturalizovať dlh voči eurobanke, povedal na margo záchranného balíčka pre Grécko 10.7.2015 Martin Vlachynský.

Gréci dostanú peniaze za rýchle reformy (Finweb)

Grécko malo do včerajšej polnoci predstaviť dvojročný balík reforiem, ktoré od Atén požadujú medzinárodní veritelia. Plány ľavicovej vlády Alexisa Tsiprasa mali priniesť úspory okolo 12 miliárd eur, čo je výrazne viac, ako pôvodne plánovaných osem miliárd.

Tsipras mal navyše prekročiť svoju červenú líniu a dotknúť sa aj penzií a daní. Plán podľa gréckej tlače obsahoval zvýšenie daní pre firmy i DPH, ale mali by sa zachovať daňové úľavy pre niektoré grécke ostrovy.

Reformy hneď, peniaze potom
Ak plán prejde v gréckom parlamente, kde je proti nemu najmä ľavé krídlo Syrizy, musia ho ešte schváliť aj veritelia. Všetko sa to má udiať bleskovo. "Jednou z podmienok záchrany bude, aby reformy, najmä daní a dôchodkov, boli zavedené okamžite. Predpokladám, že grécky parlament by ich mohol schváliť už budúci týždeň," hovorí pre HN Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Navyše veritelia môžu požiadavky ešte pritvrdiť, ako to naznačili viacerí eurolídri.

Grécky postoj v krízových rokovaniach s veriteľmi by sa dal zhrnúť do hesla: Dajte nám čo najskôr peniaze a budú možno aj reformy. Európsky názor je opačný. Veritelia chcú reformy hneď a potom príde aj záchranný balíček vo výške niekoľko desiatok miliárd eur. Veritelia majú pritom v rukách skoro všetky tromfy - čas, zavreté grécke banky a Európsku centrálnu banku.

Ak by sa tretí záchranný balíček Grécku schválil, peniaze z eurovalu neprídu hneď. Preto krajina potrebuje aj preklenovací úver, ktorým by mohla aspoň vyplatiť štátnych úradníkov, dôchodcov a urgentné dlhy. "Krátkodobým premosťovacím úverom by vyplatili meškajúcu splátku Medzinárodnému menovému fondu a 3,5-miliardovú splátku pre eurobanku splatnú 20. júla," vyčísľuje Pánis.

Odpis či predĺženie dlhu?
Súčasťou nového záchranného balíčka bude aj odpis alebo predĺženie splátky gréckeho dlhu. "Bavíme sa o desiatkach percent, pokojne 50 percent a viac. V roku 2012 sa reálne odpísalo asi 100 miliárd eur, teda zhruba tretina dlhu, a príliš to nepomohlo," odhaduje Martin Vlachynský, analytik INESS.
Navyše nie všetky dlhy sú si rovné. "Napríklad dlh voči Medzinárodnému menovému fondu je takmer nedotknuteľný. Rovnako bude problém reštrukturalizovať dlh voči eurobanke," vysvetľuje Vlachynský.

Je možné, že Grécko sa nebude chcieť dotknúť ani dlhu, ktorý držia súkromní investori, pretože ich pomoc môže v budúcnosti potrebovať. Väčšina odpisu by preto dopadla na euroval, ktorý majú na pleciach všetci daňoví poplatníci.

Analytici predpokladajú, že splatnosť dlhu sa zrejme výrazne predĺži. "Možno až o 40 rokov. Takisto sa posunie termín, odkedy ho budú musieť splácať. Špekuluje sa až o 20-ročnom moratóriu," dodáva Pánis.

Gréci zatiaľ žiadali 30-percentný odpis dlhu a 20-ročný odklad jeho splácania. Veritelia a hlavne Nemecko zmazanie dlhu stále odmietajú.

Jozef Ryník

Finweb, 10.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards