Našich politikov grécke "nie" sklamalo (STV)

Martin Vlachynský komentoval vo včerenom spravodajstve RTVS 6.7.2015 situáciu v Grécku:

Našich politikov grécke

Určite to bude priamy dopad, my sme garantorom gréckeho dlhu. To znamená, že keď zbankrotujú na jeho časť, my túto časť budeme musieť doplatiť. Takisto Európska centrálna banka má veľkú expozíciu voči Grécku a my ako člen eurosystému takisto budeme musieť nejakým spôsobom túto situáciu riešiť.

Nebude to nič šokové, čo by sa stalo zo dňa na deň, aj keď sa jedná celkovo o sumu prekračujúcu tri miliardy eur a bude to otázka skôr na najbližšie roky, možno až dekády. Potom je tu ale tá širšia otázka, ktorá bola naznačená už v predchádzajúcich príspevkoch a síce, čo prípadný odchod Grécka alebo vývoj tejto situácie spraví s eurozónou ako takou, čo sa stane na jeseň v Španielsku, keď tam budú voľby, pretože Španielsko, prípadne Taliansko sú už ekonomiky úplne inej veľkosti, ako je Grécko. To znamená, že ak by sa dostala na pretras otázka ich dlhov, otázka ich reforiem, malo by to nedozierne dôsledky na celú eurozónu ako takú.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards