Európa nemôže Grécku ustúpiť. V hre je totiž budúcnosť celej Únie (Aktuality.sk)

Portál Aktuality.sk cituje 6.7.2015 Martina Vlachynského v téme gréckej krízy.

Európa nemôže Grécku ustúpiť. V hre je totiž budúcnosť celej Únie (Aktuality.sk)

Európa nemôže ustúpiť Grékom. Ak by sa tak stalo, bola by ohrozená celá integrácia na starom kontinente. Odborníci totiž varujú, aby sa nedeľné referendum nestalo akýmsi precedensom pre ďalšie krajiny v budúcnosti.

Ak sa teraz podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského gréckej vláde podarí vymôcť ústupky u ich veriteľov, tak to určite inšpiruje podobné strany po celej Európe.

Vývoj v Španielsku

V budúcnosti by to mohlo priniesť oveľa horšie scenáre, keď by si niektoré štáty odhlasovali v referendách protichodné opatrenia, ktoré presadzuje Brusel. Toto riziko v súčasnosti už existuje, ale zatiaľ je málo pravdepodobné.

„Únia je momentálne súdržná v postojoch voči Grécku. Riziko nakazenia zvyšku eurozóny je preto v súčasnosti malé. Gréci odmietnutím návrhov veriteľov nemôžu očakávať nové podmienky pri splácaní úverov,“ povedal analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík.

Ako ďalej pokračoval, veľmi bude záležať na postojoch, ktoré zaujmú predstavitelia EÚ v najbližších dňoch. Zajtra o ďalšom vývoji budú rokovať lídri krajín eurozóny na mimoriadnom summite.

„Nečakám, že zmenia svoju ponuku. Paradoxne, súčasný vývoj v Grécku pomáha mierniť radikálne nálady v krajinách južnej Európy, ktoré mali pred časom podobné problémy s verejnými dlhmi,“ uviedol Bilčík.

Španielsky premiér Rajoy napríklad v predvolebnom boji hovorí, že mohli dopadnúť ako Grécko, keby neprišli s radikálnymi opatreniami. A aj vďaka tomu získava na popularite.
Britskí euroskeptici

Ak by veritelia ustúpili, grécke referendum môže nahrať aj odporcom členstva Veľkej Británie v EÚ. Euroskeptik a primátor hlavného mesta Boris Johnson tvrdí, že práve odchodom z EÚ môže Londýn vyjednať lepšie podmienky s Úniou, než sú tie súčasné.

Ústupky Grécku tak môžu podľa odborníkov posmeliť zástancov britského vystúpenia z EÚ, ktoré by bolo rádovo väčšou hrozbou pre integráciu než súčasný problém Grécka.

Na druhej strane Bilčík nie je proti akejkoľvek podpore. „Grécko ako členská krajina EÚ by mala dostať nejakú formu pomoci, avšak nie pri prepísaní kritérií,“ dodal. Skôr by malo ísť o nejakú formu humanitárnej pomoci, nakoľko krajinu čakajú výrazné problémy.

V súčasnosti sa totiž nahlas hovorí, že v tamojších obchodoch nebude možné dostať tovary bežnej spotreby kvôli nedostatku hotovosti.

Brusel je zatiaľ zdržanlivý vo výrokoch na adresu Atén. „Európska komisia vzala výsledky gréckeho referenda na vedomie a rešpektuje ich. O ďalšom postupe budú prebiehať rokovania na najvyššej politickej úrovni,“ odkázal Andrej Králik zo Zastúpenia komisie na Slovensku.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 6.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards