Úrady práce nevedia sprostredkovať robotu. Majú nejaký zmysel? (Aktuality.sk)

Radovan Ďurana nepovažuje ukončenie činnosti úradov práce za reálne. Z praktického hľadiska, vzhľadom na obrovské zdroje z eurofondov, ktoré na trh práce potečú, je rušenie úradov nepredstaviteľné, uviedol pre Aktuality.sk 10.6.2015.

Úrady práce nevedia sprostredkovať robotu. Majú nejaký zmysel? (Aktuality.sk)

Podnikateľ Tomáš Smutný chcel zamestnať desiatky pracovníkov. V hlavnom meste nevedel zohnať potrebný počet ľudí, a tak sa rozhodol, že sa obráti na úrady práce v regiónoch, kde je miera nezamestnanosti najvyššia.

Niekoľkotýždňová snaha však bola pre neho obrovským sklamaním.

„Správanie úradníkov nás prekvapilo, pretože sme sa k hromadným pohovorom dostali len v troch z dvanástich okresov a aj to až po vyše mesiaci. Na ostatných úradoch práce nemali ani snahu s našou spoločnosťou komunikovať,“ povedal.

Hlavným argumentom úradníkov bola podľa Smutného ich veľká vyťaženosť.

„Zamietavé odpovede sme dostávali na základe veľkej zaneprázdnenosti úradníkov a využitia zasadačiek úradov práce na najbližšie mesiace. Aj z tohto dôvodu sa veľa podnikateľov pýta, či sú úrady práce vôbec potrebné, keď podnikateľom nevedia a častokrát ani nechcú pomôcť,“ pokračoval.
Žiadne informácie

Okrem toho podnikateľa prekvapil aj ďalší fakt. Tri úrady na juhovýchode Slovenska im zabezpečili asi päťdesiatich nezamestnaných z celkového počtu zhruba 30 tisíc.

„Po osobnom rozhovore s nezamestnanými sme zistili, že absolútne neboli informovaní o potrebe sťahovania sa za prácou a na hromadný pohovor boli pozvaní pod hrozbou vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie,“ dodal Smutný.

Pritom ponuka roboty bola celkom zaujímavá. Išlo o prácu chyžných a mesačne mali zarobiť 700 až 750 eur v hrubom. Navyše im zamestnávateľ chcel dať trvalý pracovný pomer a zabezpečiť ubytovanie v Bratislave.
Zmena organizácie práce

Samotné ústredie práce (ÚPSVAR) si nemyslí, že jeho pobočky sú úplne zbytočné a bolo by ich treba zrušiť. Argumentuje, že po reforme sa podieľajú aj na evidencii a vyplácaní sociálnych dávok.

Hovorkyňa ÚPSVAR Jana Lukáčová pripustila, že fungovanie niektorých úradov práce nemusí byť niekedy úplne bezchybné.

„Ak hovoríte, že spoločnosť nebola spokojná so službami úradu, sme presvedčení, že v krátkom čase zmena organizácie práce prinesie výrazné  výsledky aj v týchto činnostiach,“ vyhlásila.

Na margo nezamestnaných, ktorí nemali záujem o ponúknutú prácu, ktorú im ponúkli, dodala Lukáčová, že v takom prípade by mali byť vyradení z evidencie.

Ľudia sa nechcú sťahovať

Podobné prípady sa v praxi stávajú na Slovensku bežne, a to aj napriek vysokej nezamestnanosti. „Problém vidíme skôr v nezamestnaných, ktorí veľmi často nemajú záujem pracovať, najmä ak ide o pozíciu mimo okres ich bydliska,“ prezradil Branislav Holík z personálno-poradenskej firmy McRoy Slovakia.

Niečo podobné sa stalo aj im. Z plnej sály potenciálnych kandidátov im nakoniec zostali len štyria uchádzači. Pritom im ponúkali nástupný plat 850 eur za relatívne jednoduchú prácu, a to kontrolu kvality. Jedinou nevýhodou boli 12 hodinové zmeny (2 dni ráno, 2 dni poobede a potom 4 dni voľno pozn. red.).

Holík za problém skôr považuje nízku mobilitu pracovnej sily a štruktúru nezamestnaných, ktorí stratili návyky na robotu, ako prístup samotných úradníkov. Preto by nepresadzoval úplné zrušenie úradov práce.

Ani analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana nepovažuje ukončenie činnosti úradov práce za reálne. „Z praktického hľadiska, vzhľadom na obrovské zdroje z eurofondov, ktoré na trh práce potečú, je rušenie úradov nepredstaviteľné,“ uviedol.

Na druhej strane by však Ďurana presadzoval privatizáciu týchto služieb, ktoré by si štát objednával od súkromných agentúr.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 10.6.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards