Tvrdšia rétorika premiéra voči Grécku je súčasťou predvolebného boja (Aktuality.sk)
Grécko stále nesúhlasí s podmienkami záchranného balíka, povedal pre Aktuality.sk 23.2.2015 Martin Vlachynský. Ako ďalej dodal, dúfa, že ich zmierni, aby nespôsobovali Grékom ďalšie bolesti v podobe šetrenia. Možnosť, že sa im to podarí je veľmi málo pravdepodobná.
Fico pritvrdil svoje výčitky voči zadlženým a vymýšľajúcim Grékom. Má na to jasné dôvody. Národniarska rétorika, popretkávaná sociálnymi poznámkami o chudobných Slovákoch, ktorí sa musia skladať na dlhy bohatým Grékom, sa páči jeho voličom.
Grécko po silných rečiach jeho nových politikov napokon minulý týždeň čiastočne kapitulovalo a súhlasilo so štvormesačným podmieneným predĺžením záchrannej pomoci, aby odvrátilo svoj blížiaci sa bankrot. Gréci pôvodne chceli od európskych lídrov vybojovať polročné predĺženie pôžičiek a dúfali, že za ne nemusia sľubovať reformy. Realita je taká, že za dlhšiu pomoc musia Atény predložiť návrh reforiem, a to už v pondelok.
Problémy sa ešte neskončili, len sa odložili. Ako správne poznamenal komentátor Martin Vlachynský z INESS, Grécko stále nesúhlasí s podmienkami záchranného balíka. Dúfa, že ich zmierni, aby nespôsobovali Grékom ďalšie bolesti v podobe šetrenia. Možnosť, že sa im to podarí je veľmi málo pravdepodobná. Európski politici už majú Grékov plné zuby a nechcú im veľmi ustupovať.
Rokovacia demagógia pre voličov
Napriek tomu grécky premiér sa v sobotu, teda deň po prijatí predĺženej finančnej pomoci, ktorú predtým odmietal, poponáhľal vyhlásiť, že vyhral bitku, ale nie vojnu.
Svojim voličom nahovoril, že žiadne šetrenie už nebude, ani bankrot a navyše sa vraj zbavil dohľadu trojky (ECB, MMF a EK) nad reformami. Priznal však, že pred krajinou stoja ešte veľké ťažkosti.
Gréci teda tvrdia, že vyrokovaním predĺženia finančnej pomoci a získaním viac času na ďalšie rokovania čiastočne vyhrali, ale to isté tvrdia aj európski politici. Írsky minister financií povedal na rovinu, že predĺženie záchranného balíka nie je žiadny ústupok Grécku a reformy bude musieť robiť.
Je jasné, že politici na oboch stranách nechcú pred voličmi stratiť tvár. Najmä v Grécku sa dlho nebude dať ťahať voličov za nos. A Gréci nie sú až takí naivní ako sa zdalo, keď zvolili Syrizu. Koncom minulého týždňa Gréci húfne vyťahovali svoje úspory z domácich bánk, lebo neverili svojim politikom, že sa dohodnú na predĺžení pomoci.
Tvrďas Fico
K zavádzaniu voličov sa pridal aj slovenský premiér Robert Fico. V rozhovore pre Financial Times rázne vyhlásil, že Slovensko je proti ďalšiemu ustupovaniu Grékom, lebo sa mu bude ťažko vysvetľovať Slovákom alebo skôr iba jeho voličom, aby sa skladali na dlhy bohatým Grékom. Slovensko označil ako chudobné, čo je dosť dehonestujúce a veľmi relatívne. Záleží, s kým nás porovnáva. Ak s vyspelým Západom, tak sme chudobnejší, ale aj tak sme bohatší ako väčšina krajín východnej Európy, nehovoriac už o Afrike či Ázii. V porovnaní s Grékmi máme síce nižšie platy aj dôchodky, ale na druhej strane nemáme na krku toľko dlhov ako oni. Takže uhol pohľadu na bohatú a chudobnú krajinu sa môže meniť.
Fico sa rozčuľoval aj nad tým, že Gréci na jednej strane chcú odpis alebo predĺženie úverov a na strane druhej ich vláda ľuďom sľubuje energiu zdarma. Akoby zabudol na jeho nedávny krok, ktorým venoval vlaky zadarmo študentom a dôchodcom. Pritom Slovensko má tiež dlhy a nemá peňazí na rozdávanie.
Navyše tvrdosť voči Grécku požaduje ten Fico, ktorý v rokoch 2010-11 bol za jeho zachraňovanie v rámci európskej solidarity. Tvrdý prístup žiada ten Fico, ktorý stále tvrdí, že úsporné opatrenia nie sú dobrá cesta k prekonaniu krízy, sám odmieta šetriť na doraz a velebí štátne investície do ekonomiky aj na úkor zvyšovania deficitu či dlhu.
To, že Gréci potrebujú finančnú pomoc aby nezbankrotovali, je jasné. Za akých podmienok im ju ich európski partneri poskytnú, je otázne, ale isté úľavy im snáď ponúknu v rámci silenej ústretovosti. Predtým sa treba hrať na tvrďasov a slovenský premiér je v tomto dobrý. Navyše mu to vyhovuje, lebo je rok pred voľbami.
Jozef Ryník