Cestujúci vyhrali. RegioJet nastúpil a autobusy zlacňujú (Hospodárske noviny)

Podľa Richarda Ďuranu by mal byť vstup do odvetvia úplne voľný. Kraje by nemali vôbec udeľovať licencie, povedal pre Hospodárske noviny dňa 20.2.2015 k téme RegioJetu.

Cestujúci vyhrali. RegioJet nastúpil a autobusy zlacňujú (Hospodárske noviny)

Volení zástupcovia nitrianskej samosprávy chránili skôr záujmy dopravcov ako svojich voličov. Keby zostalo na nich, cestovanie z Bratislavy do Nitry a späť by stále stálo osem eur. Dnes je to zhruba polovica. Je to vďaka tomu, že svoj boj proti nástupu novej konkurencie prehrali.

Spoločnosť RegioJet vďaka zásahu ministerstva dopravy už začala jazdiť na linke medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. Jednosmerný lístok z hlavného mesta do Nitry ponúka od dvoch eur. Ak chcete ísť aj späť, zaplatíte spolu 4 eurá. Reakcia dvoch jeho konkurentov, teda spoločností Arriva a Turancar, nenechala na seba dlho čakať. Obaja ceny svojich lístkov na trase medzi Nitrou a Bratislavou znížili. „Bolo to kvôli vývoju na trhu. Jednoducho, keď je polovičné cestovné, nemôžete jazdiť za jeho dvojitú výšku,“ povedal šéf Arriva Slovensko László Ivan.

Dnes spiatočný lístok z Bratislavy do Nitry ponúka za 5 eur, pred tým to bolo za 8. Na priamu otázku, či ide o reakciu na RegioJet, odpovedal nie. Šéf Inštitútu INESS Richard Ďurana si, naopak, myslí, že prudký pokles cien je dôsledkom zostrenej súťaže medzi autobusmi. „Kraje by nemali vôbec udeľovať licencie,“ myslí si.

Zhruba polovičné ceny lístkov oproti minulosti nemusia byť konečné, hovorí viceprezident Zväzu autobusovej dopravy Peter Sádovský. Nevylúčil, že v budúcnosti by sa mohlo cestovné posunúť ešte nižšie. Na druhej strane však upozorňuje:„Pre zákazníka je to iste krátkodobo dobré. Cena však musí dlhodobo odrážať nejaký reálny náklad dopravcu, ale aj udržateľnosť biznisu pre podnikateľa a služby pre zákazníka.“

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 20.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards