Pacienti: Nerušte nám prednosť u lekára (Sme)

Podľa Richarda Ďuranu ak sa zruší prednostné ošetrenie dôjde de facto k znárodneniu súkromného času pacientov, ktorí by ho vedeli využiť lepšie ako v čakárni u lekára, povedal pre Sme 17.2.2015.

Pacienti: Nerušte nám prednosť u lekára (Sme)

Zamestnaní, matky i dôchodcovia nesúhlasia so zrušením prednostných ošetrení. Možno vznikne nové povolanie – profesionálny čakateľ v rade, myslí si lekár.

BRATISLAVA. Zamestnaní, matky na materskej či dôchodcovia. Nemálo z nich sa ohradilo proti pondelkovému tvrdeniu veľkých pacientskych organizácií, podľa ktorých pacienti vítajú zrušenie prednostných ošetrení.

Zakazuje ich novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú minulý štvrtok schválil parlament. Ak ju podpíše prezident Andrej Kiska, bude platiť od 1. apríla.

Po výzve aktivistov za zachovanie prednostných ošetrení v pondelok napísala list prezidentovi aj Slovenská lekárska komora. Požiadala ho, aby nepodpisoval novelu.

„Prezident zákon študuje a o svojom rozhodnutí bude verejne informovať,“ vraví jeho hovorca Roman Krpelan.
Proti sú i dôchodcovia

„Objednávanie na konkrétnu hodinu využívajú napríklad ľudia v produktívnom veku, ktorí by za čas, čo budú musieť sedieť u lekára, mohli tvoriť HDP,“ vysvetľuje svoj odmietavý postoj k zrušeniu prednostných ošetrení Jana Kováčová z Bratislavy.

Prednostné ošetrenie podľa nej však nevyužívajú len pracujúci ľudia, ale aj dôchodcovia.

„Objednanie na konkrétnu hodinu je veľmi dôležité pre môjho otca, 82­ročného seniora, ktorý potrebuje pravidelnú kontrolu u špecialistu,“ pokračuje Bratislavčanka. Zdravotný stav jej otca mu nedovoľuje sedieť dlhšie než 15 až 20 minút. „Fyzicky sedieť v čakárni napríklad jednu až dve hodiny jednoducho nie je v jeho silách.“

Súhlasí s ňou aj seniorka Gabriela z Bratislavy. „Ani ja nevítam zrušenie prednostných ošetrení a som dôchodkyňa.“ Niektorí seniori podľa nej chodia k lekárom zbytočne – robia si tým program dňa.

Prednostné ošetrenie podľa detskej lekárky Kataríny Šimovičovej z Bratislavy využíva aj ďalšia špecifická skupina – matky s malými deťmi. Takmer každá z nich si podľa pediatričky u nej platila doteraz prednostné vyšetrenie, lebo chceli, aby im lekárka čo najskôr ošetrila dieťa.

Šéf think–tanku Iness Richard Ďurana vraví, že ak sa zruší prednostné ošetrenie dôjde de facto k znárodneniu súkromného času pacientov, ktorí by ho vedeli využiť lepšie ako v čakárni u lekára.

Profesionálni čakatelia

Gastroenterológ Jozef Klucho z Nových Zámkov predpokladá, že ak prezident podpíše novelu a zruší sa prednostné ošetrenie, do čakární sa dostanú tzv. profesionálni čakatelia.

„Dôchodca sa postaví do radu za pracujúceho a keď naňho príde rad, dá mu vedieť a pracujúci príde, dôchodcovi zaplatí a obaja budú spokojní,“ vysvetľuje špecialista. Takíto profesionálni čakatelia podľa neho už dávno fungujú v Rusku.
Čakanie sa môže predĺžiť až na týždne

Istým riešením výpadku príjmov za prednostné vyšetrenie je dodržiavanie limitov od zdravotných poisťovní.

BRATISLAVA. Čakanie na lekára a zdravotné výkony sa po zrušení prednostného vyšetrenia nemusí počítať len v hodinách, ale aj v dňoch.

Jedným zo spôsobov, ako vykryť príjmy zo zrušeného poplatku za prednosť u lekára alebo aspoň stratu nezvyšovať, je dôsledné dodržiavanie limitov od zdravotných poisťovní. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory. Právnik komory Ondrej Škodler odhaduje priemerný výpadok za prednostné ošetrenie na 1200 eur na ambulanciu a mesiac, jeho kolegyňa lekárka–špecialistka Edita Hlaváčková na 500 eur.

„Špecialisti budú asi robiť menej,“ vraví Marián Kollár, šéf komory. Budú sa tak vyhýbať tomu, aby ošetrili viac pacientov, ako majú mesačne zazmluvnených od poisťovní. Pacientov nad limit im totiž poisťovne preplácajú buď oneskorene, alebo v nižšej sume.

„Ak teraz sú v niektorých ambulanciách špecialistov mesačné čakacie lehoty, koľko budú, šesť týždňov, dva mesiace?“ pýta sa Kollár.

Všeobecní lekári pre deti, dospelých či gynekológovia by si mohli stratu spôsobenú výpadkom prednostného ošetrenia vykrývať aj zvýšením preventívnych prehliadok, za ktoré im extra platia zdravotné poisťovne. Za jednu dostanú od 10 do 15 eur.

Kollár však vraví, že keby lekár aj aktívne pozýval pacientov na preventívne prehliadky, oproti súčasnosti by si zvýšil príjmy z tejto činnosti možno o jedno až dve percentá.

Ján Krempaský

Sme, 17.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards