Jednoduchý fakt, ktorý sa pri otvorení II. piliera nespomína (tvnoviny.sk)

Ako poveal na margo druhého piliera pre portál tvnoviny.sk 4.2.2015 Radovan Ďurana, nižšia sadzba odvodu znižuje maximálny rozdiel vo výške dôchodku sporiteľa a nesporiteľa.

Jednoduchý fakt, ktorý sa pri otvorení II. piliera nespomína (tvnoviny.sk)

Vládnym Smerom ovládaný parlament dnes presadil opätovné otvorenie II. dôchodkového piliera. Už v minulosti však strana Roberta Fica presadila zmenu, ktorá môže znižovať motiváciu odísť, upozornil ekonomický analytik.

Zároveň odmieta námietky, že podobne ako I. pilier aj II. pilier bude ohrozovať demografická kríza.
Silnejšie primknutie ku štátu

V roku 2012 po nástupe vlády Smeru-SD znížili príspevky odvádzané do II. piliera z 9 na 4 percenta hrubej mzdy. Ľudí tým silnejšie primkli k I. pilieru, pretože v budúcnosti by z neho cez penzie mali dostávať väčší podiel, než pri pôvodnom nastavení odvodov 9:9.

Pre sporiteľov v II. pilieri sa tak vyhliadky na dôchodok priblížili k tým, ktoré majú obyvatelia Slovenska výlučne odkázaní na I. pilier

"Áno, nižšia sadzba odvodu znižuje maximálny rozdiel vo výške dôchodku sporiteľa a nesporiteľa," odpovedal Radovan Ďurana z pravicového mimovládneho inštitútu INESS na otázku, či sa znížením odvodov oslabil dôvod opustiť II. pilier.

I. pilier vydrží do roku 2030

Na strane druhej, v súčasnosti dôchodca, ktorí zarábal priemernú mzdu (aktuálne necelých 850 eur v hrubom) stráca kvôli II. pilieru podľa údajov uvedených na pravda.sk 25 eur. Penzia z oboch pilierov vychádza na 397 eur, výlučne z I. piliera na 422 eur.

Otázne však je, dokedy dokáže pod tlakom demografickej krízy I. pilier zabezpečiť to, čo zabezpečuje dnes.

Mohlo by to byť zhruba ešte 15 rokov, vyplýva z odhadu Jána Šeba z Univerzity Mateja Bela. "Do roku 2030 musia prebehnúť zásadnejšie zmeny, ktorých výsledkom bude znižovanie priznávaných starobných dôchodkov," povedal pre dennikn.sk.
Demografická pasca

Kritici II. piliera namietajú, že ani on nedokáže budúcich penzistov ochrániť pred očakávaným úbytkom pracujúcich. Aj keď budú mať dôchodcovia našetrené peniaze, nebudú k dispozícii ľudia, ktorí by udržali ekonomiku a poskytovali potrebné služby.

Ďurana však s predpokladom nesúhlasí.

"Kým nehnuteľnosti sú logicky citlivé na demografický vývoj (človek nemôže bývať v dvoch naraz), finančný kapitál je presúvateľný aj medzi investíciami aj medzi krajinami," tvrdí.

tvnoviny.sk, 4.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards