Slovensko slávi veľký hospodársky úspech. Od pádu komunizmu zaostávame len za Poliakmi (Aktuality.sk)

Ak vezmeme celý východný blok, Slovensko patrí medzi tých lepších, najmä v porovnaní so sovietskymi republikami ako Ukrajina, Moldavsko a podobne, zhodnotil vývoj našej trhovej ekonomiky, ktorá nahradila plánované hospodárstvo, pre Aktuality.sk 13.2.2015 Martin Vlachynský.

Slovensko slávi veľký hospodársky úspech. Od pádu komunizmu zaostávame len za Poliakmi (Aktuality.sk)

Slovensko má po Poľsku v dlhodobom porovnaní najvyšší rast HDP na obyvateľa. Svetová banka predpokladá, že naša ekonomika bude rásť aj naďalej. Analytik INESS Martin Vlachynský upozorňuje, že chýbajú alternatívne scenáre pre "daždivé dni".

Z pohľadu rastu Hrubého domáceho produktu (HDP) na 1 obyvateľa sa slovenské hospodárstvo hneď po tom poľskom dokázalo najlepšie presadiť v konkurencii krajín bývalého východného bloku. Vyplýva to z pracovného dokumentu Svetovej banky, ktorý vypracoval poľský ekonóm Marcin Piatkowski.

Poľsko podľa neho práve zažíva zlatý vek. Hospodárske úspechy za posledné dve desaťročia hodnotí ako pravdepodobne najlepšie v poľskej histórii. Výška HDP na 1 obyvateľa sa totiž v Poľsku viac ako zdvojnásobila. Ako potvrdzuje nasledujúci graf, Slovensko je za svojim severným susedom v tesnom závese.

Slovensko patrí medzi tých lepších, priznáva slovenský analytik

"Ak vezmeme celý východný blok, Slovensko patrí medzi tých lepších, najmä v porovnaní so sovietskymi republikami ako Ukrajina, Moldavsko a podobne," zhodnotil vývoj našej trhovej ekonomiky, ktorá nahradila plánované hospodárstvo, pre Aktuality.sk analytik INESS Martin Vlachynský.

Doplnil však, že k tomu prispela najmä stabilná situácia bez vojen a konfliktov spolu s pomerne rýchlym nástupom liberalizácie - najmä, ak by to mal porovnávať s našimi východnými susedmi.

Pri pohľade na rast slovenského hrubého národného dôchodku (HND) na 1 obyvateľa je jasné, že Slováci si polepšili najvýraznejšie od roku 2002 do roku 2008, v období od nástupu druhej vlády Mikuláša Dzurindu až po vypuknutie globálnej finančnej a hospodárskej krízy.

Analytik Vlachynský: Potrebné sú aj scenáre pre "daždivé dni"

Zatiaľ čo Piatkowski vo svojej práci uvádza, že priemerne zarábajúci Poliak by mal dosiahnuť 83 % zo mzdy priemerne zarábajúceho Nemca už v roku 2030 a 87 % v roku 2050, Vlachynský zaradil dlhodobé odhady výšky mzdy skôr do kategórie veštenia.

Len pozitívne sa nepozeral ani na krátkodobý výhľad našej ekonomiky z dielne Svetovej banky. "Predikcie sú vhodné na získanie hrubej predstavy, no vždy by mali byť vypracovné alternatívne scenáre pre "daždivé dni", upozornil.

Argumentoval tým, že v minulosti nikto nevidel, že po raste nad 10 % v roku 2007 a cez 5 % v roku 2008 príde náhle prepad HDP o 5 % v roku 2009. Obrovský deficit bol podľa neho následkom toho, že chýbal krízový plán a nikto vrátane vlády s ním nepočítal.

Brzdy hospodárskeho rastu na Slovensku

Martin Vlachynský v reakcii pre Aktuality.sk uzatvára, že hospodársky rast na Slovensku je brzdený pretrvávajúcou administratívnou záťažou, ktorá škrtí rozvoj podnikania, vysokým daňovo-odvodovým zaťažením, ktoré z produktívnej ekonomiky uberá zdroje a nízkou vymožiteľnosťou (najmä) obchodného práva.

Ján Debnár

Aktuality.sk, 13.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards