Druhý pilier v kocke: Smer si odhlasoval otvorenie. Pozrite sa, čo všetko sa mení (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu veľký odliv aktívne sporiacich sporiteľov by teoreticky mohol spôsobiť zdraženie sporenia pre ostatných sporiteľov, povedal pre Aktualne.sk 4.2.2015.

 Druhý pilier v kocke: Smer si odhlasoval otvorenie. Pozrite sa, čo všetko sa mení (Aktualne.sk)

Druhý dôchodkový pilier sa opäť otvorí, tentokrát už po štvrtý raz. Sporitelia z neho budú môcť vystúpiť či doň vstúpiť od polovice marca do polovice júna. Novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministerstva práce dnes odhlasoval parlament. Spolu s novelou pritom schválil aj pozmeňovací návrh z dielne Výboru NR SR pre sociálne veci. Na základe neho by tak mali byť ľudia lepšie informovaní o tom, ako im poisťovňa dôchodok vlastne vypočítala.

 Vláda novelou zákona zareagovala na situáciu, ktorá vznikla na začiatku roka po spustení výplatnej fázy dôchodkov z druhého piliera. Ako totiž premiér Robert Fico i minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter viackrát zdôraznili, druhý pilier je podľa nich fiasko, keďže výnosy z neho sú nižšie, ako sa očakávalo.

"Ukazuje sa, že účasť v druhom pilieri je pre veľkú časť sporiteľov nevýhodná," zdôvodnil otvorenie druhého piliera Richter.

Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností je však druhý pilier stabilizovaný a ľudia sa nemajú čoho obávať. „Druhý pilier je po ostatných zmenách stabilizovaný s tým, že dosahuje aj veľmi slušné výnosy," zdôraznil predseda ADSS Stanislav Žofčák na pondelkovej tlačovej konferencii.

Dokazujú to podľa neho napríklad výsledky za posledný rok, keď garantované fondy dosiahli zhodnotenie na úrovni 3,52 percenta a negarantované majú za posledných 12 mesiacov zhodnotenie na úrovni 15,1 percenta.
Prelievanie peňazí do štátneho rozpočtu?

Podľa opozície vláda opätovne otvára druhý pilier iba preto, že si „brúsi zuby“ na peniaze sporiteľov. "Otvárajú ho preto, že chcú peniaze z neho využívať na vykrívanie deficitu štátneho rozpočtu alebo na ich program, na ktorý nemajú peniaze," uviedol podpredseda KDH a bývalý minister práce Július Brocka.

Viacerí opoziční poslanci i odborníci tiež vládu vinia z toho, že umelo znižuje atraktívnosť sporenia v druhom pilieri. "Nevýhodné sa zdá byť sporenie v druhom pilieri pre mnohých preto, že sa používa nesprávny výpočet," upozornil Ivan Švejna (MOST-HÍD). Na problém nesprávneho výpočtu dôchodku z prvého piliera pritom upozornili aj analytici z INESS.

 Koľko ľudí sa z druhého piliera nakoniec rozhodne vystúpiť odborníci predpovedať nevedia. Masový odliv aktívnych sporiteľov však druhému pilieru rozhodne neprospeje. „Veľký odliv aktívne sporiacich sporiteľov by teoreticky mohol spôsobiť zdraženie sporenia pre ostatných sporiteľov,“ upozorňuje analytik INESS Radovan Ďurana.
Čo urobiť, keď chcete vystúpiť

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, musí podľa ministerstva práce Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa.

Sociálna poisťovňa o tom následovne informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z nich na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená.
Sporitelia budú lepšie informovaní

Sporitelia by mali byť lepšie oboznámení s výpočtom výšky dôchodku z druhého piliera. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú dnes parlament odhlasoval.

Cieľom pozmeňujúceho návrhu je pritom zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou. "Navrhuje sa poskytnúť sporiteľovi informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku," píše sa v pozmeňujúcom návrhu.

Sporitelia sa túto informáciu majú dozvedieť prostredníctvom ponukového listu, ktorý im zasiela Sociálna poisťovňa po tom, čo požiadali o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnili podmienky na jeho výplatu.

 Sporitelia by tak mali mať lepšiu možnosť porovnať si ponuky dôchodkov od jednotlivých poisťovní. "Ak poisťovňa zhodnotí prostriedky technických rezerv lepšie než garantovala dôchodcovi pri výpočte dôchodku, je mu povinná minimálne 90 percent z tohto lepšieho zhodnotenia následne vyplatiť," zdôvodnil v pléne minister práce Ján Richter.

Preto je podľa neho dôležité, aby mal sporiteľ informáciu o výške garantovaného výnosu v čase, keď si medzi ponukami jednotlivých poisťovní vyberá. "Ak totiž budú sporiteľovi vyhotovené ponuky dôchodkov od dvoch rôznych poisťovní v rovnakej, respektíve približnej výške, oplatí sa mu viac akceptovať ponuku z tej poisťovne, ktorá pri výpočte dôchodku počíta s nižším garantovaným výnosom, pretože mu prostredníctvom výplaty prebytkov z výnosu s vyššou pravdepodobnosťou vyplatí dodatočne vyššiu čiastku," dodal Richter.

TASR, Simona Blehová

Aktualne.sk, 4.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards