Vláda nepomôže zvýšiť dôchodky (Korzár)

Zmena bude tlačiť k zmenšeniu rozptylu medzi ponukami. Ale neznamená to, že poisťovne zvýšia anuity, dodal pre Korzár 4.2.2015 Radovan Ďurana.

Vláda nepomôže zvýšiť dôchodky (Korzár)

Zmeny v zákone o druhom pilieri, ktoré navrhujú vládni poslanci, pomôžu len pri výbere lepšej ponuky. Renty vďaka nim vyššie nebudú.

BRATISLAVA. Vláda neplánuje zmeniť zákon tak, aby prinútila poisťovne ponúkať vyššie dôchodky z druhého piliera. To, čo navrhuje, pomôže budúcim dôchodcom iba v tom, aby si vedeli vybrať spomedzi nízkych anuít tú lepšiu ponuku. "Zmena bude tlačiť k zmenšeniu rozptylu medzi ponukami. Ale neznamená to, že poisťovne zvýšia anuity," vysvetľuje analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Po zmene zákona o starobnom dôchodkovom sporení budú totiž poisťovne nútené "poskytnúť sporiteľovi informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku".

Túto informáciu dostane sporiteľ v ponukovom liste, ktorý mu pošle Sociálna poisťovňa. "Pri tej poisťovni, ktorá bude mať toto číslo nižšie, to bude pre sporiteľa v konečnom dôsledku znamenať, že od nej dostane o niečo viac," vysvetľuje Ďurana. Zmeny navrhuje aj opozícia. Ivan Švejna z Most-Híd chce, aby sa zákonom zvýšili dôchodky z prvého piliera pre tých, ktorí sú sporiteľmi v druhom pilieri.

Korzár, 4.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards