Okráda vláda sporiteľov v prvom pilieri? Z dôchodkov im vraj ukrajuje viac, ako by mala (Aktualne.sk)

Neprimerané znižovanie dôchodku vzniká tým, že sa vychádza z nepravdivého predpokladu, podľa ktorého sa na financovanie starobných dôchodkov používajú odvody so sadzbou 18 percent. V skutočnosti je to minimálne 22,75 percenta. Nerešpektovanie tejto reality vedie k priznávaniu nižších dôchodkov, načo doplácajú sporitelia na dôchodku významnými sumami, cituje Radovana Ďuranu dňa 30.1.2015 portál Aktualne.sk.

Okráda vláda sporiteľov v prvom pilieri? Z dôchodkov im vraj ukrajuje viac, ako by mala (Aktualne.sk)

Súčasné znenie legislatívy neprimerane znižuje dôchodok sporiteľom v prvom pilieri. Sporiteľa, ktorý celý život zarábal priemernú mzdu, vláda podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) oberie ročne o viac ako 100 eur. Používa totiž odvody s vyššou sadzbou.

Ilustračné foto Zdroj - TASR - Roman Hanc Vláda pritom opäť raz otvorí druhý pilier, tento raz po štvrtýkrát. Na výstup či vstup budú mať sporitelia možnosť od polovice marca do polovice júna. Ako totiž premiér Robert Fico viackrát zdôraznil, druhý pilier je podľa neho fiasko, keďže výnosy z neho sú nižšie, ako sa očakávalo. Pre mnohých ľudí, ktorí si v ňom dnes sporia, je to vraj nevýhodné a lepšie by pre nich bolo, ak by sa spoľahli len na penziu zo Sociálnej poisťovne.

Podľa výpočtov analytikov z INESS, ale štát sporiteľom z dôchodku zo Sociálnej poisťovne ukrajuje viac, ako by mal. Umelo tak znižuje atraktívnosť sporenia v druhom pilieri.

Sporiteľovi s celoživotnou priemernou mzdou vláda podľa nich zoberie ročne 114 eur z jeho primeraného nároku na dôchodok z I. piliera.

Sporiteľovi, ktorý celý život zarábal tesne nad polovicou priemernej mzdy tak vláda zoberie viac, ako mu dá na vianočnom príspevku k dôchodku.

"Neprimerané znižovanie dôchodku vzniká tým, že sa vychádza z nepravdivého predpokladu, podľa ktorého sa na financovanie starobných dôchodkov používajú odvody so sadzbou 18 percent. V skutočnosti je to minimálne 22,75 percenta. Nerešpektovanie tejto reality vedie k priznávaniu nižších dôchodkov, načo doplácajú sporitelia na dôchodku významnými sumami," vysvetlil analytik INESS Radovan Ďurana.

Jeho tvrdenie ilustruje nasledovný graf:
Zdroj - INESS Vystúpiť z druhého piliera? Na to, aby sa ľudia mohli kvalifikovane rozhodnúť o zotrvaní v druhom pilieri je podľa Ďuranu potrebné, aby vláda najskôr odstránila spomínané neprimerané krátenie.

"Zdalo by sa, že vláde záleží na výške dôchodkových príjmoch sporiteľov. Avšak aj keby životné poisťovne zdvihli svoje ponuky, dôchodok sporiteľov by vzrástol o nižšiu sumu, ako predstavuje neprimerané krátenie zo strany vlády," uviedol Ďurana.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 30.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards