Penzie z prvého piliera štát umelo znižuje (Sme)

Podľa Radovana Ďuranu sporiteľovi s celoživotnou priemernou mzdou vláda zoberie ročne 114 eur z jeho primeraného nároku na dôchodok z prvého piliera, povedal pre Sme 29.1.2015.

Penzie z prvého piliera štát umelo znižuje (Sme)

Napriek tomu, že sporitelia platia aj ďalšie odvody do Sociálnej poisťovne, ktoré by im mohli zdvihnúť dôchodok, nič z nich nemajú.

BRATISLAVA. Dôchodca, ktorý si v druhom pilieri našetrí 7324 eur a mal celý život priemernú mzdu, by mal dôchodok vyšší takmer o desať eur, keby bol systém výplaty štátnej časti dôchodkov nastavený férovo.

V čom je problém a prečo majú seniori kombinované štátno­súkromné dôchodky nižšie, ako by mali čisto štátne?
Platia odvody, nič z nich nemajú

Pretože sa im neprimerane znižuje tá časť dôchodku, ktorú im vypláca Sociálna poisťovňa. Upozorňuje na to analytik Radovan Ďurana z Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie (INESS).

Ako je to možné? Zákon o sociálnom poistení totiž núti všetkých, teda aj ľudí, ktorí si sporia v druhom pilieri, prispievať každý mesiac zo svojej mzdy 4,75­percenta do rezervného fondu solidarity. 

Sociálna poisťovňa aj vďaka nemu môže vyplácať dôchodky. Ide o takzvané krížové dotácie medzi fondmi Sociálnej poisťovne.

Napriek tomu, že aj sporitelia v druhom pilieri musia tieto odvody platiť, pri výpočte ich časti štátneho dôchodku z týchto odvodov nemajú nič. Zákon o sociálnom poistení totiž hovorí o tom, že sporiteľom sa dôchodok z prvého piliera kráti o odvody na súkromné účty v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ale iba z odvodov na dôchodkové poistenie. Kráti sa im teda z 18 percent.

Ak by sa tieto percentá zvýšili ešte o odvody do fondu solidarity, Sociálna poisťovňa by im musela štátnu časť dôchodku vypočítavať z krátených 22,5 percenta a nie z krátených 18 percent.

„Sporiteľovi s celoživotnou priemernou mzdou tak vláda zoberie ročne 114 eur z jeho primeraného nároku na dôchodok z prvého piliera,“ vysvetľuje Ďurana.

Zákon takto nastavila ešte vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2003, žiadna iná vláda túto nespravodlivosť nenapravila.

Zákon neopravila žiadna vláda

O tomto neprimeranom krátení štátnej časti dôchodku bude rozhodovať aj Ústavný súd. „Sudkyňa spravodajkyňa pripravuje podklady na prerokovanie predmetného návrhu v pléne Ústavného súdu,“ konštatuje hovorkyňa súdu Anna Pančurová.

„Ak však nepovie, že je to protiústavné, ani sociálna vláda Smeru­SD sa zmenami pomerov na výpočet dôchodku zo Sociálnej poisťovne pre sporiteľov zaoberať nebude,“ povedal štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian.

Túto diskusiu otvára Ďurana aj z dôvodu, že chce „upozorniť na skutočnosť, ktorá umelo znižuje atraktívnosť sporenia v druhom pilieri“. Vláda od polovice marca otvára druhý pilier. Včera o tom rokoval aj parlament.

Katarína Ragáčová

Sme, 29.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards