Vláda oberá o peniaze ľudí v druhom pilieri, tvrdia ekonómovia (Hospodárske noviny)
Sporiteľovi, ktorý celý život zarábal tesne nad polovicou priemernej mzdy, zoberie vláda viac, ako mu dá na vianočnom príspevku k dôchodku, konštatoval pre Hospodárske noviny 29.1.2015 Richard Ďurana.

Sporitelia v súkromných dôchodkových fondoch dostanú nižšie penzie pre zle nastavené zákony. Tvrdia to ekonómovia z inštitútu INESS.
Analytici prepočítali, koľko Sociálna poisťovňa dopláca na dôchodcov z prvého piliera z peňazí, ktoré nie sú vedené ako ich penzijné úspory. Ľudia v druhom pilieri však podľa zákona dostanú dôchodok podľa toho, koľko reálne zaplatili na starobné poistenie. Výsledok: priemerný dôchodca v druhom pilieri dostane ročne o 114 eur menej, ako penzista v prvom pilieri.
„Sporiteľovi, ktorý celý život zarábal tesne nad polovicou priemernej mzdy, zoberie vláda viac, ako mu dá na vianočnom príspevku k dôchodku,“ tvrdí riaditeľ INESS Richard Ďurana.
Rozdiel je podľa ekonómov v tom, že Sociálna poisťovňa vypočíta penziu z prvého piliera podľa vymeriavacieho základu poistenca a počtu odpracovaných rokov. Na vyplatenie týchto penzií pritom míňa viac, ako vyzbiera na odvodoch na dôchodkové poistenie.
Dostáva však dotácie od štátu a využíva aj príjmy z iných odvodov, ktoré neminie na ich pravý účel - napríklad z peňazí na poistenie v nezamestnanosti, či z garančného.
V prípade súkromných sporiteľov je však výpočet prísnejší. Penzista dostane dôchodok z druhého piliera len podľa toho, koľko reálne zaplatil na dôchodkové poistenie. Z analýzy tak vyplýva, že z ďalších odvodov nepriamo dotuje penzie pre ľudí v prvom pilieri.