Vlaky pre pracujúcich lacnejšie o polovicu (Plus jeden deň)

Manažment firmy je donútený namiesto vlády konať sociálnu politiku, čo iba prehlbuje jej stratu, ktorú bude aj tak treba zaplatiť, povedal na margo cestovania zadaarmo pre Plus jeden deň 29.1.2015 Martin Vlachynský.

Vlaky pre pracujúcich lacnejšie o polovicu (Plus jeden deň)

Ficova vláda schválila ďalšie opatrenie, ktoré začne platiť už od začiatku februára Zamestnanci cestujúci do práce vlakom to budú mať ešte lacnejšie, zaplatiť by mali iba 50 % z ceny bežného lístka.

O tomto opatrení rozhodla včera vláda na návrh ministra dopravy Jána Počiatka. Zamestnanci pri ceste vlakmi mali doteraz zľavu 30 %. Na zľavu budú mať nárok cestujúci s traťovými časovými predplatnými cestovnými lístkami (mesačnými a týždennými) vo vozňoch 2. triedy vo vnútroštátnej preprave. Opatrenie sa vzťahuje na osobnú železničnú dopravu vo verejnom záujme, teda s podporou štátu. "Po tom, čo sme realizovali veľmi odvážne rozhodnutie, dali sme k dispozícii študentom a dôchodcom bezplatné používanie železničnej dopravy, napĺňame ďalší záväzok, že zvýšime zľavy pre cestujúcich, ktorí chodia vlakom do práce," povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Minister dopravy Ján Počiatek označil za zmysel opatrenia na zvýšenie zľavy vo vlakoch podporu mobility pracovníkov a zvýšenie atraktivity cestovania železnicou. "Ide o najekologickejšiu formu prepravy cestujúcich a zároveň je to oveľa bezpečnejšia forma prepravy ako po cestách akoukoľvek formou," povedal. Na realizáciu úprav cestovného bude podľa odhadov rezortu dopravy potrebných 1,35 milióna eur. Ministerstvo predpokladá, že odhadovaný dosah bude krytý výnosmi získanými zo zvýšeného záujmu cestujúcich. Analytik INESS Martin Vlachynský však upozorňuje, že znížené ceny nakoniec aj tak zaplatia ľudia zo svojich peňaženiek.

"Manažment firmy je donútený namiesto vlády konať sociálnu politiku, čo iba prehlbuje jej stratu, ktorú bude aj tak treba zaplatiť," vysvetľuje.

Plus jeden deň, 29.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards