Lacnejší budú len tí najlacnejší (Trend)

Ako konštatoval pre týždenník Trend dňa 26.11.2014 Ján Dinga z INESS, dosahom na mzdové náklady zamestnancov sa pritom ministerstvo práce vôbec nezaoberalo. Ich zamestnávanie sa predraží o desiatky eur aj po realizácii odvodovej úľavy.

Lacnejší budú len tí najlacnejší (Trend)

Do parlamentu mieri novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá prichádza s novou odpočítateľnou sumou na zdravotné odvody. Tie sa nebudú platiť z príjmu do 380 eur. Firma pri takejto výplate ušetrí 38 eur a zamestnanec 15,20 eura. Celkovo by mali zamestnávatelia a zamestnanci usporiť na odvodoch 150 miliónov eur.
Kedy sa stráca výhoda

Pri vyšších zárobkoch sa odpočítateľná položka bude znižovať tak, že ak sa príjem zvýši o jedno euro, klesne položka o dve eurá. Napríklad zamestnanec so mzdou 450 eur mesačne zaplatí od januára na zdravotných odvodoch 8,40 eura namiesto súčasných 18 eur. Zamestnávateľ namiesto súčasných 45 eur po novom odvedie do zdravotnej poisťovne za zamestnanca 21 eur.

Pri mzde 570 eur sa už odvodová výhoda stratí. Z takéhoto zárobku sa budú do zdravotnej poisťovne platiť rovnaké odvody ako dnes. To znamená, že zamestnávateľ odvedie 57 eur (desať percent zo mzdy) a zamestnanec 22,80 eura, čo sú štyri percentá zo mzdy.

Odborníci na odvody upozorňujú, že odvodová úľava povedie k tomu, že zamestnávatelia budú tlačiť mzdy k hranici 570 eur, aby ušetrili, alebo vyplatia 380 eur a zvyšok mzdy budú dávať na ruku. Samostatne zárobkovo činné osoby sa zasa budú pravdepodobne snažiť vo svojej firme „umelo“ zamestnať za mzdu 380 eur, a tak sa vyhnúť plateniu zdravotných odvodov.
Zvýšili aj minimálnu mzdu

„Zníženie odvodov na nízke mzdy je dobrou správou pre nízkopríjmových zamestnancov, ktorým vďaka opatreniu vzrastú čisté mzdy bez ohrozenia existencie ich pracovných miest,“ komentuje zmenu analytik INESS Ján Dinga. Zároveň pripomína skutočnosť, ktorú kabinet pri prezentovaní odvodovej výnimky obchádza. A to, že zároveň rekordne zvýšil minimálnu mzdu od januára 2015 na 380 eur.

Minimálna mzda má však až šesť stupňov podľa náročnosti práce. Pri štvrtom, piatom a šiestom (608, 684 a 760 eur) od januára odvodová úľava už nebude. Podľa generálneho sekretára Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Ota Nevického to znevýhodňuje zamestnávateľov, ktorí dávajú svojim zamestnancom vyššiu minimálnu mzdu. Zamestnávatelia navrhovali zrušenie pásiem minimálnej mzdy. Návrh však vláda neakceptovala. „Dosahom na mzdové náklady týchto zamestnancov sa pritom ministerstvo práce vôbec nezaoberalo. Ich zamestnávanie sa predraží o desiatky eur aj po realizácii odvodovej úľavy,“ pripomína J. Dinga.

Odvodovú úľavu nebudú mať ani dohodári. A tak opäť klesne záujem firiem zamestnávať na dohody. Mimo ostanú aj štatutári firiem, živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby.

Zavedenie odvodovej úľavy nepomôže získať prácu nezamestnaným s nižšou kvalifikáciou. Ak sa neoplatilo vytvoriť pracovné miesto zamestnávateľovi za minimálnu mzdu teraz, neoplatí sa mu to ani po zavedení úľavy. Benefit nižších odvodov preto ponesú najmä tí, ktorí už dnes prácu majú.

Zuzana Kollárová

Trend, 26.11.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards