Stavať štátne nájomné byty nestačí

Radovan Ďurana sa pre Hospodárske noviny vyjadril k nájomnému bývaniu. 16. 03. 2020.

Stavať štátne nájomné byty nestačí

Ešte pred pár desaťročiami bola pritom situácia na Slovensku podobná a 60 percent bytov bolo štátnych. Po páde komunizmu sa však štát rozhodol bytový fond vo veľkom privatizovať. Ako vysvetlil analytik Inštitútu ekonomických a sociologických štúdií Radovan Ďurana, tento proces prebehol najmä z ekonomických dôvodov. „Bytový park bol zanedbaný, potreboval opravy a investície a štát a mestá na to nemali zdroje,“ objasnil. Paradoxne to, že na Slovensku takmer neexistuje koncept dlhodobého nájomného bývania, podľa neho spôsobilo práve 40 rokov komunizmu. „Kombinácia 40 rokov komunistického režimu s nekonkrétnym vlastníkom a 30 rokov súkromného vlastníctva znamená, že nájomné bývanie u nás nemá tradíciu,“ uviedol. 

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards