Štátna podpora poľnohospodárstva (Rádio Slovesko)

Martin Vlachynský komentoval pre Rádio Slovensko výdavky na poľnohospodársku politiku. 24.1.2018 

Štátna podpora poľnohospodárstva (Rádio Slovesko)

Jaroslav Barborák, moderátor: "Navýšiť dotácie do poľnohospodárstva na úroveň sedemdesiatich miliónov eur - s touto požiadavkou prišli pred Úrad vlády zástupcovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv. Štátna podpora má prispieť ku konkurencieschopnosti a zastaveniu vyľudňovania vidieka."

Martin Kalužák, redaktor: "Štát nám dnes dáva na dotáciách jeden milión eur, tvrdia poľnohospodári. V susednom Česku či Rakúsku je to niekoľkonásobne viac. Málo štátnych peňazí vraj znamená zaostávanie poľnohospodárskeho sektora oproti okolitým krajinám. Tvrdí šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík."

Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: "Za týchto podmienok na otvorenom európskom trhu môžeme len veľmi ťažko konkurovať našim susedom."

Martin Kalužák: "Preto žiadajú od vlády sedemdesiat miliónov. Ministerka pôdohospodárstva, nominantka Slovenskej národnej strany Gabriela Matečná priznáva, že naši poľnohospodári sú oproti susedom nekonkurencieschopní. Pomôcť im chce po dohode s rezortom financií cez projekt zelenej nafty, teda nižších cien pohonných hmôt."

Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (nominantka SNS): "My na dnešnej vláde sme dohodli s pánom Kažimírom, vie o tejto našej aktivite, vie o tomto našom projekte. My budeme hľadať priestor možnože v priebehu budúceho týždňa s celým tým projektom, ktorý napísalo ministerstvo pôdohospodárstva, sa pohnúť ďalej."

Martin Kalužák: "Peňazí je v našom poľnohospodárstve dosť, namieta analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. Pre roky 2014 až 2020 sú to viac ako štyri miliardy eur cez európsku spoločnú poľnohospodársku politiku. Problémom je, že sa málo investuje. Ani štátnych sedemdesiat miliónov eur to podľa analytika nezlepší."

Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: "Tie problémy skutočne v poľnohospodárstve sú a sú nie malé. Ale nemyslím si, že nalievanie peňazí je riešením."

Martin Kalužák: "Martin Vlachynský dodáva, že slovenské poľnohospodárstvo potrebuje zásadnú modernizáciu. Dnes ale musíme riešiť konkurenciu z okolitých krajín a podporiť domácu produkciu potravín. Oponuje Milan Semančík."

Milan Semančík: "Ja si myslím, že nič mimoriadne nechceme. Len to, čo je obvyklé a samozrejme v okolitých krajinách."

Martin Kalužák: "Inak podľa poľnohospodárov hrozí útlm rezortu a vyľudňovanie slovenského vidieka."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards