Štát zdaní bitcoin (TA3)

Radovan Ďurana sa vyjadril k zdaňovaniu kryptomien pre TA3. 5.1.2018 

Štát zdaní bitcoin (TA3)

Katrin Lengyelová, moderátorka: "Štát si posvieti na obchodovanie s bitcoinom, zdaniť plánuje všetky kryptomeny vrátane ich ťažby. Ľudia, ktorí ich vlastnia, tak budú musieť štátu odviesť časť ich finančnej hodnoty, podobne ako to je pri iných investičných nástrojoch. Odborníci však upozorňujú, že obchodovanie s virtuálnymi menami je do veľkej miery anonymné."

Andrej Horváth, reportér TA 3: "Virtuálne meny zaznamenali za posledné roky obrovský rozmach, hodnota najznámejšej z nich, bitcoinu, sa len za posledný rok zhodnotila takmer dvadsaťnásobne. Dnes sa jeden bitcoin predáva za približne 13-tisíc eur, celková kapitálová hodnota kryptomien, ktorých je vyše tisíc, dosahuje sto miliárd eur."

Peter Kažimír, minister financií: "Budeme sa tento rok venovať zdaňovaniu príjmov z kryptomien. Lebo kryptomeny, bitcoin, je akceptovaný fyzickými aj právnickými osobami ako platobné prostriedky a môžu tieto meny sa elektronicky aj prevádzať, uchovávať, alebo sa s nimi dá obchodovať."

Radovan Ďurana, analytik INESS, (telefonát): "Neprekvapuje ma to, pretože v kryptomenách už sú skutočne obrovské zdroje peňazí a tam, kde sú zdroje peňazí, tak tam ministrom financií svietia kontrolky, že tu treba zobrať dane."

Andrej Horváth: "Akým spôsobom bude finančná správa kryptomeny zdaňovať, zatiaľ nie je známe, obchodné transakcie môže vyhľadať, pretože zamieňanie virtuálnych peňazí na tie skutočné sa uskutočňuje na špeciálnych burzách, ktoré vyžadujú verifikovanie identity. Výmena sa ale dnes vykonáva už aj anonymne cez decentralizované burzy."

Martin Lindák, analytik Nadácie F.A.Hayeka: "Vy si vlastne len spĺňate ten dopyt a ponuku s niekým iným vo svete, čiže sa to posiela priamo z účtu na účet a tu už by to bolo podstatne ťažšie pre tú vládu."

Andrej Horváth: "Ministerstvo financií avizuje, že pri kryptomenách bude postupovať štandardným spôsobom, drvivú väčšinu daní vyberá štát na základe dobrovoľného princípu, kto ich neodvedie, môže v prípade odhalenia čeliť orgánom činným v trestnom konaní."

Peter Kažimír: "Každý ten, ktorý bude chcieť žiť podľa zákona, si to proste bude zdaňovať. To nie je otázka, jak sa k tomu vieme dostať. Ako každý sa, dneska je doba, že sa k všetkému dá raz dostať, tak toto znamená, kto, kto vedome bude chcieť obchádzať zákon, tak ho bude obchádzať a bude vystavený samozrejme riziku, že bude neskôr sankcionovaný."

Andrej Horváth: "Virtuálne meny zatiaľ nebude vláda regulovať. Jednotlivé krajiny ku kryptomenám pristupujú individuálne a na spoločnom konsenze sa zatiaľ nedohodli, napríklad Japonsko bitcoin vyhlásilo za oficiálny menový nástroj, Čína ho zase zakazuje."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards