Spôsob výpočtu dôchodkov pre ľudí v druhom pilieri (Rádio Slovensko)

Radovan Ďurana vysvetloval nejednoznačné odvody do prvého piliera. 18.1.2018 

Spôsob výpočtu dôchodkov pre ľudí v druhom pilieri  (Rádio Slovensko)

Elena Koritšánska, moderátorka: "Spôsob, akým štát ráta dôchodky, je pre ľudí v druhom pilieri nespravodlivý - tvrdí štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna. Štát podľa neho dáva ľuďom menej ako by mal. Chce preto hľadať politickú podporu pre férovejší výpočet. Odborníkov má na svojej strane. Štát by však musel vyššie dôchodky vykryť."

Gabriela Kajtárová, redaktorka: "Osemnásť percent z výplaty dávame na dôchodkový systém. To tvrdí štát ľuďom už roky. Ministerstvo práce sa však rozhodlo povedať ozajstnú pravdu. V skutočnosti je to podstatne viac. Ďalších takmer deväť percent odchádza do rezervného fondu a na poistenie v nezamestnanosti. Fondy sa celé nemíňajú a čo zostane, ide na výplatu dôchodkov. Upozorňuje Radovan Ďurana z inštitútu INESS."

Radovan Ďurana, Inštitút ekonomických a spoločenských analýz: "Štát občanov zavádza tými sadzbami. Mal by si splniť domácu úlohu a sadzby upraviť tak, aby občania reálne videli a dozvedeli sa tú potrebnú informáciu, že na dôchodok z prvého piliera reálne dávajú viac ako štvrtinu zo svojej mzdy."

Gabriela Kajtárová: "Sporiteľom v druhom pilieri sa však celá suma v starobe nevracia. Menej ako by mali dostávajú od štátu, ktorý ostatné fondy pri výpočte neberie do úvahy. Je načase prestať ľuďom klamať. Otvorene hovorí odborník na dôchodkový systém Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela."

Ján Šebo, Univerzita Mateja Bela: "Ak si toto priznáme, tak potom je možné hľadať riešenia. Prvé riešenie je tu, to je vlastne priznanie pravdy. Následne však to vyvolá veľké otázky, ktoré okamžite ja ako minister financií by som sa spýtal, že koľko celá tá sranda bude stáť. A ona je drahá."

Gabriela Kajtárová: "Jeden milión teraz, v budúcnosti približne desať miliónov každý rok - odhadujú ekonómovia. Riešiť situáciu sa rozhodol štátny tajomník Ivan Švejna z Mosta-Híd. Chce postupne presviedčať politikov, aby výpočet dôchodkov zmenili."

Ivan Švejna, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (Most-Híd): "Túto zmenu treba urobiť a táto zmena samozrejme bude výrazne v prospech sporiteľov, ktorí sú v druhom pilieri, a zásadným spôsobom samozrejme potom zmení aj pohľad na to, či sa oplatí v druhom pilieri šetriť alebo nie."

Gabriela Kajtárová: "Ak sa výpočet nezmení, dôchodky môžu byť aj o dve desiatky eur nižšie, než je spravodlivá suma."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards