Smer recykluje snahu o spoplatnenie štúdia medicíny pre tých, ktorí odídu do zahraničia

Týždenník Trend uverejnil vyjadrenie analytika Róberta Chovanculiaka, k návrhu spoplatnenia štúdia pre študentov medicíny, ktorí po ukončení štúdia odídu do zahraničia. 

Smer recykluje snahu o spoplatnenie štúdia medicíny pre tých, ktorí odídu do zahraničia

Róbert Chovanculiak, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Nápad nepovažujeme za šťastný. Debata o školnom by mala byť systémová, pre celý systém verejných vysokých škôl. Vyberať si rôzne profesie podľa politickej nálady je nezmysel, prečo by mali mať medici úplne iné podmienky, ako napr. programátori, alebo operátori jadrových zariadení? Takýto krok by samozrejme znevýhodnil slovenské univerzity. Politici by mali o slovenských medikov bojovať zlepšovaním podmienok počas a po štúdiu, nie finančnými postihmi.

Celý tento problém vzniká kvôli tomu, že zo súkromnej služby (kariérne vzdelávanie) robíme sociálnu politiku. Ak by fungovalo vyššie vzdelávanie na tradičnom komerčnom princípe platenia za služby, tak by nikoho nemuselo zaujímať, prečo a kam odišiel absolvent školy."

Celý článok zo dňa 5.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards