Sme poštármi úradníkov, sťažujú sa firmy

O byrokracii hovorila titulná strana Hospodárskych novín.

Sme poštármi úradníkov, sťažujú sa firmy

Bratislava – Niekoľko rokov po zmene režimu mali podnikatelia tenké zákony a ich najväčším problémom boli hrubokrkí mafiáni. Tých sa štátu podarilo dostať za mreže. O viac ako dve dekády neskôr však nespokojní podnikatelia pri prekážkach biznisu ukazujú paradoxne na úradníkov. Byrokracia ich trápi viac ako daňové zaťaženie. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska. "V poslednom rebríčku Svetového ekonomického fóra to bola po korupcii najväčšia bariéra," uviedol o administratívnej záťaži výkonný riaditeľ Peter Kremský. Dodal, že ho teší zvýšený záujem vlády o riešenie podnikateľských problémov. Tá predstavila balíček opatrení a vicepremiér pre informatizáciu Peter Pellegrini vyhlásil iniciatívu "raz stačí". Štát si už nebude môcť pýtať rovnaký doklad dvakrát. "Úrady si ich po integrácii budú môcť získavať sami. Nevidím žiadny dôvod, aby nám občania či firmy takéto dokumenty museli nosiť osobne," dodal. "Opakované nahlasovanie údajov a vybavovanie potvrdení určite bije do očí svojou zbytočnosťou," potvrdil aj analytik INESS Martin Vlachynský.

HN, 20.10.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards