Slovensko v rebríčku Index Zdravia

Martin Vlachynský sa pre Rádio Slovensko vyjadril k Indexu Zdravia. 24. 08. 2020.

Slovensko v rebríčku Index Zdravia

Juraj Mikula, moderátor: „V rebríčku Index zdravia skončilo Slovensko spomedzi dvadsiatich piatich hodnotených krajín na nelichotivom dvadsiatom treťom mieste. Poukázal na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz. Vychádzal z úmrtnosti matiek, spotreby antibiotík, početnosti úmrtí na rakovinu alebo ischemickú mozgovú príhodu. Slovensko si v porovnaní s minulým rokom o pár priečok polepšilo. Odporúčaním číslo jeden však ostáva starostlivosť o dlhodobo chorých, či úmrtnosť novorodencov. Ministerstvo zdravotníctva plánuje v tomto smere reformu a sľubuje ju aj v programovom vyhlásení vlády.“

Ľudmila Jančigová, redaktorka: „V tohtoročnom Indexe zdravia sa lídrom stal Island, na päty mu šliape Taliansko, Španielsko, Poľsko a Estónsko, čo má podľa analytika INESSu Martina Vlachynského logické zdôvodnenie.“

Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: „Úplne na vrchole bol Island, čo je veľmi špecifický štát tým, že je maličký, je tam špecifická kultúra, stravovanie a všetko. Potom sú tam stredomorské štáty, ktoré dávajú tak priemerne veľa zdrojov a trošku im asi pomáha podnebie a ten životný štýl. Potom tam máme Poľsko, ktoré nemá dobré absolútne hodnotenie, ale z pohľadu finančných možností tej krajiny sú schopní prevádzkovať ten systém s veľmi málo peniazmi.“

Ľudmila Jančigová: „Analytici aj po vzore týchto krajín odporúčajú znižovať napríklad novorodeneckú a dojčenskú úmrtnosť najmä u marginalizovaných skupín. Index zdravia pre rok 2020 poukázal aj na pozitívne výsledky, ako štát zvládol prvú vlnu pandémie ochorenia COVID-19. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.“

Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: „Patrí nám prvá priečka medzi dvadsiatimi piatimi hodnotenými krajinami v počte úmrtí na COVID-19 na milión obyvateľov medzi krajinami.“

Ľudmila Jančigová: „Do slovenského zdravotníctva smeruje z tohtoročného rozpočtu verejnej správy celkovo devätnásť percent, čo je asi sedem a pol miliardy eur. Tieto investície nie je možné porovnať napríklad s rozpočtami Francúzska či Nemecka, ktoré sa napriek tomu ocitli len pár priečok nad nami. Výsledky Indexu zdravia tak poukázali na to, že za viac peňazí nemusí byť vždy viac muziky. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský.

Martin Vlachynský: „Tá kvalita zdravia, ktorú máme na Slovensku, by mohla byť vyššia aj s tými peniazmi, s tými nákladmi, ktoré do zdravotníctva štát, respektíve poistenci dávajú.“

Ľudmila Jančigová: „Podľa odporúčaní INESSu by sa štát mal tiež lepšie starať o dlhodobo chorých. Rezort zdravotníctva odkazuje, že už pripravuje niekoľko reforiem, vrátane budovania hustejšej siete regionálnych ambulancií.“

Celú reportáž si môžete vypočuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards