Slovensko: Úspory v sociálnej politike? (TV JOJ)

Radovan Ďurana komentoval 31.7.2017 návrh na zrušenie neselektívneho vyplácania prídavkov na deti a daňového bonusu pre TV JOJ

Slovensko: Úspory v sociálnej politike?  (TV JOJ)

Adriana Kmotríková, moderátorka: "Bohatí Slováci možno nebudú dostávať prídavky na deti. Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií navrhol otvoriť diskusiu o úsporných opatreniach v oblasti sociálnej politiky. Odhadol, že ročne by sa takto dalo ušetriť až 160 miliónov eur. Politikov však zdá sa to až tak veľmi nezaujíma."

Peter Petrus, redaktor: "Priestor na úspory existuje podľa analytikov najmä v neadresných rodinných dávkach ako je prídavok na dieťa a daňový bonus.

(text v obraze)

Navrhované opatrenia

Prídavky na deti
po starom: 23,52/mes do 25 rokov
po novom: 23,52/mes do 18 rokov (nie každému)

Daňový bonus
- v závislosti od príjmu
- pri vyššom príjme sa neposkytuje

Preto navrhujú ich obmedzenie pre vysoko príjmové domácnosti. Inými slovami – bohatým by tieto dávky rozhodne nechýbali."

Štefan Kišš, riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze MF SR: "Navrhujeme úsporné opatrenia vo výške 160 miliónov eur ročne. Zdroje na financovanie nových politík je možné hľadať predovšetkým v plošnej a dlhej podpore rodiny, ktorá tvorí miliardu EUR."

Peter Petrus: "Zatiaľ je to len taký prvotný nástrel, bude sa o ňom debatovať, niektorí ho možno podporia, iní nebudú súhlasiť, avšak to je podstata politiky. Napríklad minister práce nad materiálom rozhodne nevýskal od nadšenia. Chce hlbšie analýzy a ďalšie debaty s rezortom financií."

Ján Richter, minister práce (Smer-SD): "V žiadnom prípade to nie je záväzok nejakých 160 miliónov, ktoré oni narátali, aby sme my jednoducho realizovali."

Peter Petrus: "Ani členkám parlamentného výboru pre sociálne veci sa návrhy Ústavu hodnoty za peniaze ministerstva financií nepozdávajú."

Alena Bašistová, predsedníčka Sociálneho výboru NR SR: "Existujú rôzne iné nástroje ako aj v iných krajinách ako ušetriť. Napríklad niektoré firmy dostávajú od štátu úľavu, aby vytvárali pracovné miesta pre matky na materských dovolenkách a tak ďalej. Napríklad niektoré firmy dostávajú od štátu úľavu, aby vytvárali pracovné miesta pre matky na materských dovolenkách a tak ďalej."

Jana Vaľová, poslankyňa NR SR (Smer-SD): "Prídavok na dieťa by som žiadnej rodine neodobrala, lebo je to prídavok na dieťa a na jeho životné potreby, ale samozrejme možno nejaké odstupňovanie finančné tohto prídavku."

Peter Petrus: "Kým politici sú teda v tejto veci nateraz dosť zdržanliví, ekonomický analytik považuje návrh za krok správnym smerom, akurát zbytočne opatrný."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Stačí sa pozrieť do Českej republiky, kde sú podstatne prísnejší a rodinné prídavky tam dostáva menej ako polovica rodín."

Peter Petrus: "Dárius Haraksin a Peter Petrus, televízia JOJ."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards