Slovensko: Rodinám chcú zobrať prídavky (TV JOJ)

Radovan Ďurana komentoval 21.7.2017 návrh na zrušenie neselektívneho vyplácania prídavkov na deti a daňového bonusu pre TV JOJ

Slovensko: Rodinám chcú zobrať prídavky (TV JOJ)

Ľuboš Sarnovský, moderátor: "Experti, ktorých si platí ministerstvo financií, chcú zrušiť rodinné prídavky a daňový bonus. Ľudia, ktorí podľa nich dobre zarábajú, vraj tieto peniaze nepotrebujú. Štát by týmto krokom mal ročne ušetriť 160 miliónov eur."

Dárius Haraksin, redaktor: "Analytici patriaci pod ministerstvo financií chcú, aby už dobre zarábajúci ľudia nedostávali rodinné prídavky. Podľa nich ich majú dostať len tí, ktorí to potrebujú."

Ing. Kišš, riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze, MF SR (telefonát): "Navrhujeme úsporné opatrenia vo výške 160 miliónov eur ročne. Zdroje na financovanie nových politík je možné hľadať predovšetkým v plošnej a dlhej podpore rodiny, ktorá tvorí miliardu eur."

Dárius Haraksin: " To je takmer polovica rozpočtu ministerstva práce. Múdre hlavy teraz riešia koľko máme zarábať, aby sme už na prídavky nemali nárok. Zatiaľ sa hovorí o sume približne 1500 eur mesačne v hrubom. S plánovanými škrtmi súhlasia aj odborníci."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Rodinné prídavky dnes nie sú testované, to znamená rozdávajú sa takisto na ministerské deti ako na deti rodín, ktoré sú skutočne v núdzi. To je príklad neefektívneho použitia verejných zdrojov."

Dárius Haraksin: " Len napríklad v susednej Českej republike sú rodinné prídavky obmedzené a dostáva ich ani nie polovica rodín a takto to funguje takmer v celej západnej Európe."

(začiatok ankety)

Opýtaná 1: "To by im tak nechýbalo tým, čo majú veľké príjmy."

Opýtaný: "To im určite nebude chýbať."

Opýtaná 2: "Tak zas už keď je to, že ozaj má 5 tisíc alebo čo, tak to by už asi nemali."

(koniec ankety)

Ďalšou možnosťou ako naplniť štátnu kasu je to, že by sa prídavky na deti, či daňový bonus stopli v deň 18. narodenín dieťaťa.

(text v obraze)

Navrhované opatrenia

Prídavky na deti
po starom: 23,52 / mes. do 25 rokov
po novom: 23,52 / mes. do 18 rokov (nie každému)

daňový bonus

- v závislosti od príjmu
- pri vyššom príjme sa neposkytuje

Uvažuje sa aj o skrátení rodičovskej dovolenky. Minister práce je však zatiaľ zdržanlivý. Voličom sa to nemusí páčiť a tak chce najprv zistiť aké sú presné príjmy rodín. Počká si na ročné zúčtovanie."

Ján Richter, minister PSVaR SR: "Áno, oslovuje ma, aby sme sa potom venovali otázke, do akej miery a ako diferencovať vzhľadom na príjem rodiny jednotlivé príspevky, ktoré sa týkajú tohto charakteru."

Dárius Haraksin: " Adam Zavřel a Dárius Haraksin, televízia JOJ."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards